Filmy Kodachrome odchodzą na emeryturę

Filmy Kodachrome odchodzą na emeryturę
Źródło zdjęć: © IDG.pl

22.06.2009 19:00, aktual.: 23.06.2009 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele firmy Eastman Kodak poinformowali o planach zakończenia produkcji filmów Kodachrome.

Wykorzystujące metodę subtraktywnego mieszania barw kolorowe filmy Kodachrome powstały w 193. roku i odnotowały ogromny sukces rynkowy przyczyniając się do zakończenia dominacji bazujących na procesie addytywnym produktów takich jak Autochrome i Dufaycolor. Ich produkcja, która ma się zakończyć tej jesieni, przestała się firmie Eastman Kodak Company opłacać z powodu coraz mniejszego zainteresowanie fotografią analogową, która wypierana jest przez cyfrową (generuje 70% zysków firmy Kodak).

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Warto dodać, że to właśnie na filmie Kodachrome fotograf Steve McCurry zarejestrował znane na całym świecie zdjęcie "Afgańska dziewczyna", które po raz pierwszy zostało opublikowane w magazynie National Geographic.

Firma Kodak poinformowała również, że w celu upamiętnienia posiadającego już 74-letnią historię produktu, przekaże jego ostatnie rolki do otwartego w 1949 roku (w Rochester, Nowy Jork) po śmierci George'a Eastmana międzynarodowego muzeum fotografii (The International Museum of Photography at George Eastman House).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)