FBI oskarża Wikipedię o łamanie prawa

FBI oskarża Wikipedię o łamanie prawa

FBI oskarża Wikipedię o łamanie prawa
Źródło zdjęć: © Wikipedia
04.08.2010 14:03, aktualizacja: 04.08.2010 16:06

FBI twierdzi, że Wikipedia łamie prawo wykorzystując na łamach internetowej encyklopedii logotyp tej agencji. 22 lipca, poprzez „The New York Times” FBI zwróciło się do Wikipedii w liście otwartym, żądając usunięcia ich oficjalnej pieczęci ze stron popularnej encyklopedii.

FBI twierdzi, że Wikipedia łamie prawo wykorzystując na łamach internetowej encyklopedii logotyp tej agencji. 22 lipca, poprzez "The New York Times" FBI zwróciło się do Wikipedii w liście otwartym, żądając usunięcia ich oficjalnej pieczęci ze stron popularnej encyklopedii.

"FBI nie zatwierdziło użycia pieczęci FBI na Wikipedii" - można było przeczytać w liście. Podany przez agencję powód może dziwić. "Załączenie grafiki pieczęci FBI w wysokiej jakości na Wikipedii jest szczególnie problematyczne, ponieważ ułatwia zarówno zamierzone, jak i nieświadome kopiowanie i wykonywanie przedruków pieczęci".

FBI grozi drogą sądową, na którą wystąpi w razie nie usunięcia pieczęci. Sama Wikipedia odpowiedziała stanowczo i bez wątpienia nie przestraszyła się gróźb. Przedstawiciele Wikipedii uważają, iż agencja źle zinterpretowała przepisy prawne i są gotowi - jeśli to będzie konieczne - iść do sądu by to udowodnić.

"Chociaż doceniamy waszą chęć do skorygowania prawa by przekazać swoją ekspansywną wizję tegoż prawa, to fakt jest taki, że musimy działać zgodnie z aktualnym stanem prawa, a nie - zgodną z waszymi aspiracjami - wersją Sekcji 701. którą nam przysłaliście" - taką odpowiedź sformułował Mike Godwin, główny radca dla spraw Wikimedia Foundation, organizacji nonprofit, która zarządza Wikipedią.

Przedstawiciele Wikipedii zwracają uwagę, iż wykorzystanie tej pieczęci jest ilustracją do artykułu, a nie próbą wykorzystania grafiki, w taki sposób by kogokolwiek zmylić, że ma do czynienia z dokumentem Federalnego Biura Śledczego. Uważają tę dyskusję za "głupią" i "niepokojącą".

_ (Michał Nowakowski) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)