Fałszywe wydarzenia na Facebooku - nie daj się oszukać

Fałszywe wydarzenia na Facebooku - nie daj się oszukać

Fałszywe wydarzenia na Facebooku - nie daj się oszukać
Źródło zdjęć: © Facebook
06.04.2011 14:17, aktualizacja: 06.04.2011 20:42

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzega użytkowników Facebooka, by uważali na krążące obecnie w sieci społecznościowej zaproszenia do fałszywych wydarzeń

Spammerzy zaprosili miliony użytkowników Facebooka do wzięcia udziału w fikcyjnym wydarzeniu, które ma na celu generowanie zysku oszustom z ankiet online.

Event o nazwie "Kto usunął cię z listy znajomych?" (ang. "Who blocked you from his friend list?") nabrał już ponad 16. tysięcy użytkowników, a w kolejce czeka zdumiewająca ilość 10,3 miliona użytkowników, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy wziąć w nim udział.

Obraz
© (fot. Sophos)

Scammerzy osadzili instrukcje w sekcji "więcej informacji" (ang. "more info") podsumowania eventu, która prowadzi niczego nie podejrzewających użytkowników Facebooka do witryn z ankietami online, zaprojektowanych w celu generowania przychodu oszustom. W niektórych przypadkach użytkownicy są też pytani o numer telefonu komórkowego, który później jest dodawany do kosztownej usługi premium.

"Tego typu eventy spam wraz z linkami do ankiet online są obecnie jedną z najbardziej dokuczliwych rzeczy na Facebooku, dotykając miliony użytkowników każdego dnia," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Byłoby świetnie, gdyby Facebook przyjął bardziej proaktywną postawę w zwalczaniu tego typu zagrożeń, ponieważ na chwilę obecną cyberprzestępcy mają bardzo łatwe zadanie, zapełniając swoje portfele za pośrednictwem tego typu wydarzeń".

Radzimy użytkownikom Facebooka, żeby nie akceptowali zaproszeń od podejrzanych wydarzeń i zawsze pomyśleli dwa razy przed kliknięciem w jakikolwiek odnośnik otrzymany za pośrednictwem sieci społecznościowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)