Fale radiowe sposobem na podglądanie przez ściany

Fale radiowe sposobem na podglądanie przez ściany

Fale radiowe sposobem na podglądanie przez ściany
13.10.2009 13:30, aktualizacja: 13.10.2009 14:08

Bezprzewodowa sieć przekaźników radiowych umożliwia śledzenie ludzi poprzez ściany - informuje serwis "EurekAlert".

System opracowany przez profesora Nela Patwari i jego doktoranta Joeya Wilsona z University of Utah może pomóc między innymi policjantom i strażakom - gdy chodzi o odbijanie zakładników czy lokalizację ofiar pożarów, a także znaleźć zastosowanie w systemach alarmowych, a nawet supermarketach - w dyskretny sposób pomógłby ustalić, gdzie gromadzą się potencjalni klienci i czy zatrzymują się przy promowanym produkcie. Starsze osoby mogłyby zostać otoczone opieką bez użycia krępujących kamer. Na przykład szybki ruch związany ze spadnięciem ze schodów włączyłby alarm.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Metoda znacząco różni się od technik radarowych i jest od nich tańsza. Wykorzystuje radiowe obrazowanie tomograficzne (RTI) do uwidaczniania, lokalizacji i śledzenia poruszających się osób - lub innych obiektów - na obszarze, otoczonym przez sieć niedrogich przekaźników, które nadają i odbierają sygnały radiowe. Komputer porównuje moc sygnałów nadawanych i odbieranych przez przekaźniki i na tej podstawie tworzy obraz wnętrza badanego budynku, na którym obserwowana osoba ma postać plamy. Każda przeszkoda na drodze pomiędzy nadajnikiem a odbiornikami rzuca radiowy "cień" - porównując te cienie, można uzyskać użyteczny obraz. W podobny sposób dział medyczna komputerowa tomografia rentgenowska oraz obrazowanie sejsmiczne - w którym wykorzystuje się fale sejsmiczne wywołane przez trzęsienie ziemi lub eksplozje do poszukiwania cennych kopalin.

Na razie udało się uzyskać dokładność rzędu 1 metra. System nie korzysta z technologii Wi-Fi, używanej w domowych komputerach - jego twórcy posłużyli się technika sieci Zigbee, używanej między innymi w domowych bezprzewodowych termostatach oraz automatyce przemysłowej. Sieci oparte na ZigBee charakteryzują się niewielkim poborem energii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)