Facebook zawodzi w globalnej walce informacyjnej – twierdzi była pracowniczka

Szef Facebooka Mark Zuckerberg.
Szef Facebooka Mark Zuckerberg.
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency

18.09.2020 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pracowniczka, która była członkinią grupy zajmującej się wykorzenianiem fake kont uprawiających polityczną propagandę, stwierdziła, że kierownictwo firmy ignorowało lub powoli reagowało na jej ostrzeżenia w tym temacie – donosi New York Times.

Facebook od dawna zapowiada poprawę w walce na swojej platformie z dezinformacją w USA. Jednak rzeczywistość wydaje się być zgoła inna. New York Times opisało sprawę byłej pracowniczki firmy – Sophie Zhang – która w swoim poście opisała, jak bardzo platforma ociągała się z rozwiązywaniem kwestii fałszywych kont, które wpływa na kampanie wyborcze na całym świecie.

Zhang była częścią zespołu Facebooka zajmującego się "wyplenianiem" nieautentycznej aktywności w serwisie. Według jego słów kierownictwo firmy ignorowało lub powoli reagowało na powtarzające się ostrzeżenia ze strony zespołu o tych problemach.

– W ciągu trzech lat, które spędziłam na Facebooku, znalazłam wiele rażących prób nadużycia naszej platformy na szeroką skalę przez zagraniczne rządy krajowe, aby wprowadzić w błąd własnych obywateli – napisała Zhang. 

"Decyzje bez nadzoru"

Jak zauważa NYT, "jako że kraje takie jak Rosja, Chiny i Iran prowadzą raczej wyrafinowane operacje dezinformacyjne, post Zhang zwrócił uwagę na mniejsze państwa, które używają tańszych rozwiązań, np. sieci botów, w celu wpłynięcia na swoich obywateli". 

Przykładami takiego działania było promowanie przez boty prezydenta Hondurasu i atakowanie przez nie opozycji w Azerbejdżanie.

– Znalazłam i zablokowałam tego typu ataki pochodzące z całego świata, od Korei Południowej po Indie, od Afganistanu po Meksyk, od Brazylii po Tajwan i tak dalej – opisała w rozmowie z NYT była pracowniczka. 

Podkreśliła też, że tym samym "osobiście, bez nadzoru, podejmowała decyzje, które dotyczyły przywódców państw".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (103)
Zobacz także