Facebook Connectivity dostarczy szybki internet nawet do miliarda użytkowników

Facebook Connectivity dostarczy szybki internet nawet do miliarda użytkowników

Facebook Connectivity połączy nawet miliard ludzi na całym świecie.
Facebook Connectivity połączy nawet miliard ludzi na całym świecie.
Marcin Watemborski
10.10.2021 15:21

Firma Facebook rozwija się nie tylko pod kątem mediów społecznościowych, ale też łączności. Facebook Connectivity to projekt, który ma połączyć nawet miliard osób w szybkiej sieci internetowej. Projekt jest już w fazie rozwoju.

Facebook zwraca uwagę, że nowe technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, a co roku konsumpcja danych cyfrowych zwiększa się o 20-30 proc. Mimo tego, okazuje się, że nawet połowa globu nie ma w ogóle dostępu do internetu, lub jest on tam znacznie ograniczony. Dzięki takim projektom jak Facebook Connectivity ma się to zmienić.

Od 2013 roku, Facebook Connectivity połączyło ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Niedawno przedstawione rozwiązania, które mają być wdrożone w najbliższych latach, pozwolą podłączyć kolejnych użytkowników. Inżynierowie donoszą, że dane będą przekazywane drogą wodną, lądową oraz powietrzną.

Jednym z rozwojowych przedsięwzięć Facebooka ma być podmorska łączność internetu przewodowego, która połączy Europę ze Stanami Zjednoczonymi. Przepustowość ma być nawet 200 razy większa w porównaniu do okablowania transatlantyckiego z lat dwutysięcznych. Powstaną również nowe połączenia – Afryki z USA oraz Europy z Azją.

Kolejnym usprawnieniem będzie zmiana sposobu montowania światłowodów. Niebawem będzie za to odpowiadał robot Bombyx, który będzie owijał światłowodami linie wysokiego napięcia. Nowa wersja jest lżejsza, szybsza i zwinniejsza. Facebook pokłada ogromne nadzieje w automatyzacji procesu.

Jeśli chodzi o drogę powietrzną, rozwijana ma być technologia Terragraph, która pozwoli na dostarczenie internetu do oddalonych od siebie ośrodków z prędkością światłowodów.

Cel Facebook Connectivity to połączenie ze sobą nawet miliarda ludzi w najbliższych latach. Firma stoi przed ogromnym wyzwaniem. Czy mu sprosta, dowiemy się w niedługiej przyszłości.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)