Europa: Co trzeci internauta wybrał Firefoksa

Europa: Co trzeci internauta wybrał Firefoksa

Europa: Co trzeci internauta wybrał Firefoksa
Źródło zdjęć: © WP.PL
28.04.2008 11:30, aktualizacja: 28.04.2008 12:06

Blisko 29% europejskich internautów korzysta już z przeglądarki internetowej Mozilla Firefox - wynika z danych przedstawionych przez francuską firmę analityczną XiTi. Polska znalazła się w grupie trzech krajów, w których, wedle XiTi, popularność open-source'owego programu jest największa - zdaniem Francuzów, z Firefoksa korzysta u nas ok. 45% internautów ( warto jednak zaznaczyć, że te dane nie pokrywają się z statystykami polskiego serwisu Ranking.pl ).

Oprócz nas, do największych zwolenników Firefoksa zaliczają się, wedle danych XiTi, Finlandia i Słowenia - popularność open-source'owej przeglądarki waha się w tym krajach między 43 a 46%. Najmniejszą popularność program cieszy się w Wielkiej Brytanii ( ok. 19% ), na Ukrainie ( ok. 15% ) oraz w Holandii ( ok. 16% ).

Co ważne, w większości analizowanych europejskich krajów od lutego do marca ( z tego miesiąca pochodzą cytowane powyżej wyniki ) odnotowano wyraźne zwiększenie popularności Firefoksa - głównie kosztem Internet Explorera. Ten wzrost największy był w Andorze - z 22,7 do 24,8%.

Obraz
© (fot. IDG)

Europejska średnia wynosiła w marcu 28,8% - choć ze statystyk wynika też, że w weekendy wartość ta zwykle wzrasta znacznie powyżej 30%. Zdaniem przedstawicieli XiTi, jest to dowód na to, że wielu użytkowników w pracy korzysta z Internet Explorera, zaś w domu - z Firefoksa.

Warto też odnotować, że na świecie największą popularnością Firefox cieszy się w Australii i Oceanii - z open-source'owej przeglądarki korzysta tam ponad 31% internautów ( dane za marzec 2008 ). Na drugim miejscu listy jest Europa ( 28,8% ), zaś na kolejnych: Ameryka Północna ( 21,7% ), Ameryka Południowa ( 21,3% ), Afryka ( 17,9% ) oraz Azja ( 17,2% ).

Na koniec zaznaczmy, że dane XiTi dotyczące popularności Firefoksa w Polsce są rozbieżne ze statystykami przedstawianymi przez serwis http://Ranking.pl . XiTi oszacowała popularność programu wśród polskich internautów w marcu na 44% - wedle danych Ranking.pl, wartość ta wynosiła wtedy ok. 35%.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)