ESA będzie badać fale grawitacyjne w kosmosie

ESA będzie badać fale grawitacyjne w kosmosie
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

10.09.2015 11:35, aktual.: 10.09.2015 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejska Agencja Kosmiczna jest coraz bliżej wykonania milowego kroku na drodze do stworzenia unikatowego systemu do wykrywania i analizy tzw. fal grawitacyjnych. Przedstawiciele ESA pochwalili się zakończeniem testów technicznych satelity Lisa Pathfinder, który wreszcie sprawdzi możliwość obserwowania tego zjawiska w przestrzeni kosmicznej.

Świeżo ukończony satelita został wyposażony w specjalne narzędzie pomiarowe, złożone ze złotych i srebrnych kostek, śledzonych przez niezwykle czuły laser. Ponieważ fale są bardzo słabe, całość ma wykrywać zmiany i wahania na poziomie pikometra, a więc znacznie mniejszym niż rozmiar pojedynczego atomu.

Jeżeli nadchodzące testy aparatury potoczą się zgodnie z planem, staną się one początkiem przygotowań do uruchomienia faktycznego detektora fal grawitacyjnych, który opuści ziemię w okolicach 2034 roku. To właśnie tyle ma potrwać budowa fundamentów pod rozpoczęcie rzeczywistych badań.

Według samych naukowców, dzięki tak dokładnej aparaturze – przy założeniu jej przyszłej efektywności – uzyskają oni narzędzia wyeliminowania zakłóceń utrudniających studia nad najbardziej ekstremalnymi zjawiskami w kosmosie, jak zderzenia supermasywnych czarnych dziur, eksplozje supernowych czy narodziny pulsarów. Pozyskanie tych danych przyczyni się zaś do odszukania kolejnego elementu układanki z zakresu szeroko pojętej astrofizyki.

- Fale grawitacyjne powstają, gdy we wszechświecie zachodzą gigantyczne, gwałtowne zjawiska. Na przykład gdy łączą się ze sobą galaktyki. Interesują na supermasywne czarne dziury, eksplozje supernowych czy pulsary. Wszystkie zjawiska, w których przemieszcza się potężna masa – tłumaczy BBC członek projektu, dr Paul McNamara

Miejmy nadzieję, że oczekiwanie wynagrodzi nam duża dawka nowych informacji o wszechświecie. O ile tylko dożyjemy.

Polecamy na stronach Giznet.pl: iPhone 6S już oficjalnie

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)