Ericsson ma pierwszy telefon 5G - waży 150 kg

Ericsson ma pierwszy telefon 5G - waży 150 kg
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.01.2016 11:51, aktual.: 29.01.2016 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż o łączności 5G mówi się od lat, a Ericsson testuje ją w Szwecji i Japonii, do pojawienia się małych, konsumenckich urządzeń jeszcze daleka droga.

Ericsson zapowiedział w zeszłym tygodniu, że już w 2018 roku we współpracy ze szwedzkim operatorem TeliaSonera uruchomi w Sztokholmie i Tallinie pierwsze komercyjne sieci 5G. Początkowo będą to sieci miejskie, na "pełnowymiarowe" 5G poczekać będzie trzeba do 2020 roku. Jednak dobra nowina - Ericsson ma już pierwszy telefon 5G. No - prawie.

Urządzenie waży 150 kg i Ericsson jeździ z nim w wielkim autobusie, uzbrojonym też w aparaturę pomiarową. Skąd taka masa? Telefon bazuje na eksperymentalnych komponentach, które nie zostały jeszcze zminiaturyzowane. Części te z racji większych rozmiarów, mają też wielokrotnie większe zużycie energii, a to zmusza zastosowania większych akumulatorów. I tak właśnie nazbierało się 150 kg.

Docelowo w telefonach 5G dostaniemy gigabitowe łącza (Ericsson rok temu prezentował nawet 5 Gb/s), a do tego istotnie poprawi się zasięg i pojemność sieci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)