Energooszczędne serwery z procesorem Atom

Energooszczędne serwery z procesorem Atom

Energooszczędne serwery z procesorem Atom
11.05.2009 12:00, aktualizacja: 11.05.2009 13:05

Amerykańska firma Supermicro ma w swojej ofercie serwery zaprojektowane z myślą o użytkownikach, którym nie zależy specjalnie na wydajności, ale na tym aby płacić jak najmniejsze rachunki za energię elektryczną. Są to serwery stelażowe oparte na intelowskich procesorach Atom, który są znane z niewielkiego poboru mocy.

Procesory Atom mają ograniczoną wydajność, dlatego oparte na nich serwery mogą obsługiwać mniej wymagające aplikacje, takie jak np. zagnieżdżone aplikacje IPC (Industrial PC) czy proste aplikacje sieciowe ( pełniąc np. rolę serwera pocztowego ).

Firma opracowała dwie platformy serwerowe Atom. Pierwsza platforma (X7SLA-L) jest oparta na jednordzeniowym procesorze Atom 230. który pobiera 4 W mocy. W skład platformy wchodzą cztery porty SATA, 2 GB pamięci DDR2, układ grafiki Intel GMA 950 i port Gigabit Ethernet. Platforma może obsługiwać technologie dyskowe RAID 0, 1, 5 i 10. Druga platforma (X7SLA-H) jest oparta na dwurdzeniowym procesorze Atom 330 (pobierającym 8 W mocy) i zawiera dwa porty Gigabit Ethernet oraz dodatkowo konektor USB 2.0 oraz wewnętrzny port szeregowy.
Supermicro umieszcza serwery w obudowie SC502L-200. (wysokość 1U). Całość rozwiązania waży 4,5 kg i ma głębokość 9,8 cala. W obudowie (w której znajduje się też gniazdo PCI na dodatkową kartę) można zainstalować jeden 3,5-calowy dysk twardy lub dwa 2,5-calowe dyski. Serwer zawierający dwurdzeniowy procesor Atom kosztuje na rynku amerykańskim ok. 300 USD.
Czytaj również "Czy procesory Atom wkroczą do centrów danych?".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)