Energooszczędne serwery z procesorem Atom

Strona głównaEnergooszczędne serwery z procesorem Atom
11.05.2009 12:00
Energooszczędne serwery z procesorem Atom

Amerykańska firma Supermicro ma w swojej ofercie serwery zaprojektowane z myślą o użytkownikach, którym nie zależy specjalnie na wydajności, ale na tym aby płacić jak najmniejsze rachunki za energię elektryczną. Są to serwery stelażowe oparte na intelowskich procesorach Atom, który są znane z niewielkiego poboru mocy.

Procesory Atom mają ograniczoną wydajność, dlatego oparte na nich serwery mogą obsługiwać mniej wymagające aplikacje, takie jak np. zagnieżdżone aplikacje IPC (Industrial PC) czy proste aplikacje sieciowe ( pełniąc np. rolę serwera pocztowego ).

Firma opracowała dwie platformy serwerowe Atom. Pierwsza platforma (X7SLA-L) jest oparta na jednordzeniowym procesorze Atom 230. który pobiera 4 W mocy. W skład platformy wchodzą cztery porty SATA, 2 GB pamięci DDR2, układ grafiki Intel GMA 950 i port Gigabit Ethernet. Platforma może obsługiwać technologie dyskowe RAID 0, 1, 5 i 10. Druga platforma (X7SLA-H) jest oparta na dwurdzeniowym procesorze Atom 330 (pobierającym 8 W mocy) i zawiera dwa porty Gigabit Ethernet oraz dodatkowo konektor USB 2.0 oraz wewnętrzny port szeregowy.
Supermicro umieszcza serwery w obudowie SC502L-200. (wysokość 1U). Całość rozwiązania waży 4,5 kg i ma głębokość 9,8 cala. W obudowie (w której znajduje się też gniazdo PCI na dodatkową kartę) można zainstalować jeden 3,5-calowy dysk twardy lub dwa 2,5-calowe dyski. Serwer zawierający dwurdzeniowy procesor Atom kosztuje na rynku amerykańskim ok. 300 USD.
Czytaj również "Czy procesory Atom wkroczą do centrów danych?".

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)