Emocjonalna nawigacja GPS

Emocjonalna nawigacja GPS
Źródło zdjęć: © avlxyz / flickr / CC

21.05.2013 11:12, aktual.: 21.05.2013 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgłoszony niedawno przez IBM patent zakłada stworzenie nowego rodzaju nawigacji, które przy wyznaczaniu trasy wezmą pod uwagę nasz nastrój oraz emocje innych osób. Nowe podejście otwiera przed projektantami i użytkownikami całą gamę ciekawych możliwości

Obecne systemy nawigacji satelitarnej pozwalają modyfikować trasę na podstawie kilku, definiowanych przez użytkownika parametrów, jak omijanie korków czy dróg płatnych. Naukowcy z IBM idą jednak o krok dalej. Nowy rodzaj nawigacji ma uwzględniać nasz nastrój oraz nastroje innych ludzi. Urządzenia kolejnej generacji będą wyposażone w mikrofony, które rozpoznają kiedy mówimy ze złością albo śmiejemy się w dobrym humorze, czujniki nacisku wbudowane choćby w kierownicę samochodu pomogą określić poziom naszego stresu, a analiza wpisów w sieciach społecznościowych podpowie nie tylko gdzie jesteśmy i jaki mamy humor, ale przede wszystkim pokaże, gdzie są i co robią inni ludzie.

Na podstawie tego bogatego i zróżnicowanego zestawu danych, nowa nawigacja pozwoli wyznaczyć trasę, która poprowadzi nas przez spokojne tereny, pomoże ominąć uliczne demonstracje czy niedawny wypadek. Co więcej, piesze wersje nawigacji, pozwolą turystom znaleźć miejsca, w których jest dużo albo mało ludzi, w których ludzie są obecnie szczęśliwi, albo które zachwalali w ciągu ostatniego tygodnia. Możliwości jakie daje włączenie do danych nawigacyjnych informacji o emocjach są ogromne i tylko od pomysłowości projektantów nowych systemów zależy, jak dobrze je wykorzystają.

Wygląda na to, że te wszystkie informacje, które publikujemy w sieciach społecznościowych przydadzą się wreszcie na coś więcej niż tylko wyświetlanie nam targetowanych reklam.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także