Elon Musk o najbliższych planach SpaceX. Dotyczą lotów na Marsa

Elon Musk o najbliższych planach SpaceX
Elon Musk o najbliższych planach SpaceX
Źródło zdjęć: © Getty Images | Maja Hitij

13.09.2020 16:01, aktual.: 01.03.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk podzielił się kilkoma szczegółami dotyczącymi trwających prac nad nowym prototypem statku, który zabierze w przyszłości kolonistów na Marsa. Podał również prawdopodobny termin następnego testu SN8. 

Niedawno SpaceX zakończył testy dwóch prototypów swojego statku kosmicznego, który ma zabrać ludzi na Marsa - SN5 oraz SN6. Pojazdy zniosły się na 150 metrów, co zostało uznane za duży sukces. Teraz kończone są prace nad kolejną maszynką, a docelowo SN8 ma wieść się na ok. 19 tys. metrów.

O ile wysokość może nie robić aż tak dużego wrażenia, to dla SpaceX ogromnym sukcesem jest to, że prototypy zdołały wzlecieć, a następnie wylądować. Stworzenie skutecznej rakiety wielokrotnego użytku, który będzie w stanie w przyszłości zabrać ludzi na Marsa, jest obecnie priorytetem firmy. 

SpaceX w SN8 wprowadzi kilka kluczowych zmian, między innymi dotyczącymi górnej części prototypu. Jej kształt ulegnie dużej zmianie i będzie bardziej przypominać stożek, niż miało to miejsce w poprzednich modelach. Pojawią się również elementy obudowy, które pomogą lepiej kontrolować lot statku. 

Najnowszy prototyp, zanim wzbije się w powietrze, będzie musiał jeszcze przejść inne testy, które poprzedzają start. Największym wyzwaniem będzie jednak wzniesienie się na wysokość niemal 19 tys. metrów nad ziemię. Elon Musk wyraził nadzieję, że statek będzie gotowy do pierwszych testów pod koniec przyszłego tygodnia. 

To założenie brzmi bardzo optymistycznie, ale ekscentryczny miliarder jest znany z tego, że podawane przez niego terminy są dalekie od rzeczywistości. Niemniej SpaceX potwierdza, że prace nad najnowszym prototypem idą szybko, tak więc nie powinniśmy długo czekać na kolejne informacje. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)