Elektrownia jądrowa w Polsce. Amerykanie chcą uczestniczyć w polskim programie jądrowym

Elektrownia jądrowa w Polsce. Amerykanie chcą uczestniczyć w polskim programie jądrowym
Źródło zdjęć: © flickr.com
Adam Bednarek

19.11.2019 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do 2040 roku w Polsce ma powstać sześć reaktorów jądrowych. Niewykluczone, że ich budową zajmą się Amerykanie. Pierwsi chętni już się zgłaszają.

W trakcie trwającego w Warszawie Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego Theodore Garrish, z departamentu energii USA, zapewnił, że amerykańskie firmy mogą pomóc w budowie elektrowni jądrowej.

- Przy wsparciu naszych firm możemy Polsce pomóc w budowaniu potencjału. Potencjału potrzebnego, by ten projekt zrealizować. Przynosimy też doświadczenie regulacyjne, w sprawie tego jak to zrobić tak wydajnie i bezpiecznie jak to możliwe - powiedział Garrish, cytowany przez PAP.

- Kwestia sfinansowania projektu jądrowego rozstrzygnie się w ciągu kilku miesięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony w 2023 roku. Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW.

Wiceprezes amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company David Durham stwierdził z kolei, że budowa reaktorów w Polsce to "dobry biznes". Nie obawia się ryzyka i nie wykluczył udziału firmy w polskim programie jądrowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)