Elektroniczny fotel, który zadba o twój kręgosłup
We współpracy z firmą Okamura Corp.- producentem mebli biurowych - OKI opracowało koncept ergonomicznego fotela wykorzystujący zasadę działania układu mięśniowego, który został zastąpiony zautomatyzowaną technologią.
29.06.2009 | aktual.: 29.06.2009 13:04
„Technologia OKI oparta została na studiach dotyczących ruchów ludzkich. Jej zadaniem jest wspieranie zastosowań nowych opracowań w mechatronice. Dzięki niej możemy wnieść do naszych produktów nową wartość,” powiedział Yutaka Asai, Dyrektor Technologiczny OKI. „Naszym odniesieniem stała się pozycja i wygoda dziecka siedzącego na kolanach u rodzica. Dążyliśmy do opracowania fotela, który dzięki zastosowanej technologii w zbliżony sposób „obejmie” siedzącego, naśladując mechanizm układu mięśniowo-szkieletowego.”
„Mimo, iż może się to wydać dziwne, przestrzeń biurowa i jej wykorzystanie również wymaga kreatywności i wartości intelektualnej. Niekonwencjonalne rozwiązania są coraz częściej doceniane również w tej sferze, a fotele i krzesła dają duże możliwości do zaprezentowania ich,”. tłumaczył Yutaka Asai.
*Robotyka OKI *
Naukowcy z laboratoriów OKI z uwagą studiowali mechanizm działania układu mięśniowego i strukturę szkieletu człowieka i na bazie swoich analiz stworzyli „nogę robota”. – technologię, która umożliwia podskoki i lądowania z zachowaniem równowagi właściwej dla organizmu człowieka. Robot ten został wykorzystany podczas tworzenia ergonomicznego fotela. Siedzenie fotela działa w sposób analogiczny do układu mięśniowego przodu ludzkiego uda, a jego oparcie oddaje dynamikę całego ciała człowieka.
Zasada działania fotela ergonomicznego
Fotel firm OKI i Okamura został skonstruowany w taki sposób, iż pozostając w bezruchu osoba spoczywająca na nim pozostaje w pozycji pół-siedzącej. Jednocześnie siedzący ma wrażenie, iż oparcie fotela obejmuje go i idealnie przylega do pleców. Dodatkowo, fotel wspomaga ruchy wstającego, podnosząc nieznacznie siedzenie. Jest to mebel, który dostosowuje swoją technologię w każdej pozycji: siedzącej lub odchylonej oraz w trakcie wstawania.