Elektroniczny fotel, który zadba o twój kręgosłup

Elektroniczny fotel, który zadba o twój kręgosłup

Elektroniczny fotel, który zadba o twój kręgosłup
29.06.2009 12:47, aktualizacja: 29.06.2009 13:04

We współpracy z firmą Okamura Corp.- producentem mebli biurowych - OKI opracowało koncept ergonomicznego fotela wykorzystujący zasadę działania układu mięśniowego, który został zastąpiony zautomatyzowaną technologią.

„Technologia OKI oparta została na studiach dotyczących ruchów ludzkich. Jej zadaniem jest wspieranie zastosowań nowych opracowań w mechatronice. Dzięki niej możemy wnieść do naszych produktów nową wartość,” powiedział Yutaka Asai, Dyrektor Technologiczny OKI. „Naszym odniesieniem stała się pozycja i wygoda dziecka siedzącego na kolanach u rodzica. Dążyliśmy do opracowania fotela, który dzięki zastosowanej technologii w zbliżony sposób „obejmie” siedzącego, naśladując mechanizm układu mięśniowo-szkieletowego.

„Mimo, iż może się to wydać dziwne, przestrzeń biurowa i jej wykorzystanie również wymaga kreatywności i wartości intelektualnej. Niekonwencjonalne rozwiązania są coraz częściej doceniane również w tej sferze, a fotele i krzesła dają duże możliwości do zaprezentowania ich,”. tłumaczył Yutaka Asai.

Obraz
© (fot. OKI)

*Robotyka OKI *
Naukowcy z laboratoriów OKI z uwagą studiowali mechanizm działania układu mięśniowego i strukturę szkieletu człowieka i na bazie swoich analiz stworzyli „nogę robota”. – technologię, która umożliwia podskoki i lądowania z zachowaniem równowagi właściwej dla organizmu człowieka. Robot ten został wykorzystany podczas tworzenia ergonomicznego fotela. Siedzenie fotela działa w sposób analogiczny do układu mięśniowego przodu ludzkiego uda, a jego oparcie oddaje dynamikę całego ciała człowieka.

Obraz
© (fot. OKI)

Zasada działania fotela ergonomicznego
Fotel firm OKI i Okamura został skonstruowany w taki sposób, iż pozostając w bezruchu osoba spoczywająca na nim pozostaje w pozycji pół-siedzącej. Jednocześnie siedzący ma wrażenie, iż oparcie fotela obejmuje go i idealnie przylega do pleców. Dodatkowo, fotel wspomaga ruchy wstającego, podnosząc nieznacznie siedzenie. Jest to mebel, który dostosowuje swoją technologię w każdej pozycji: siedzącej lub odchylonej oraz w trakcie wstawania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)