Dziś ukaże się finalna wersja GPLv3

Dziś ukaże się finalna wersja GPLv3

29.06.2007 09:00, aktual.: 29.06.2007 12:13

Dzisiaj, o godzinie 12:00 czasu EDT ( Eastern Daylight Time ) organizacja Free Software Foundation oficjalnie udostępni trzecią wersję licencji GNU GPL ( kończąc tym samym prace nad nią ). Tworzenie trzeciego wydania tej najpopularniejszej wolnej licencji trwały prawie osiemnaście miesięcy. Fundacja Wolnego Oprogramowania - wespół ze społecznością tworzącą i używającą oprogramowania opartego na licencji GPL, która pomogła zwrócić uwagę na ważne punkty i usterki - tworząc jej nową wersję dostosowała ją do obecnych warunków panujących na rynku oprogramowania.

Autorem GPL jest profesor Richard M. Stallman, szef i założyciel Free Software Foundation, oraz twórca projektu GNU - http://www.gnu.org/home.pl.html. Obowiązująca wersja licencji jest już bardzo wiekowa i nie przystaje już do sytuacji panującej na rynku oprogramowania, gdzie królują patenty i pozwy o ich naruszenie. Będzie to więc pierwsza znacząca zmiana licencji od szesnastu lat! Znajdą się w niej między innymi zapisy uniemożliwiające objęcie patentami kodu, który powstał ze źródeł na licencji GPL oraz zapobiegające tzw. "tivoizacji". Oprócz tego licencja będzie bardziej międzynarodowa, a nie dostosowana tylko do prawa amerykańskiego i ma zapobiegać szkodliwym dla użytkowników regulacjom związanym z zabezpieczeniami DRM.

Ogłoszenie - http://www.fsf.org/iphone-gplv3 na stronie internetowej FSF wyraźnie stawia naprzeciwko siebie wolne oprogramowanie przeciw zamkniętemu i ograniczonemu przez tysiące różnego rodzaju patentów, którego uosobieniem jest tutaj mający dziś również swoją premierę iPhone.

Termin "Tivoizacja" opisuje urządzenia, które zbudowane są w oparciu o wolne oprogramowanie, lecz następnie zamknięte w celu uniemożliwienia użytkownikom jego modyfikację, co jest ich podstawowym prawem, jakie gwarantuje licencja GPL. GPLv3 ma położyć kres takim praktykom. Urządzenia takie jak iPhone pozostawiają użytkowników z pytaniem, czy zawierają one części oprogramowania licencjonowanego na zasadach GPL? Peter Brown, dyrektor wykonawczy FSF, stwierdził, że Steve Jobs i firma Apple udostępni dziś produkt zepsuty przez chronione prawami patentowymi oprogramowanie. Zepsuty dlatego, że jego zdaniem urządzenie, którego właściciel nie może w pełni kontrolować, działa wbrew jego interesom. Wszyscy wiedzą, że system operacyjny firmy Apple, jak i jej przeglądarka internetowa, Safari ( jeden z podstawowych składników oprogramowania iPhone'a ) zostały zbudowane na bazie wolnego oprogramowania. Pozostaje tylko pytanie, czy GPLv3 rozwiąże wszystkie takie problemy i jaki będzie miało wpływ na dalszy rozwój takich
urządzeń, jak na przykład iPhone?

Oficjalnie GNU GPL w wersji 3 zostanie ukazana światu w samo południe czasu EDT ( 17 czasu polskiego ), na sześć godzin przed "złym" iPhone'm, wieńcząc prawie osiemnaście miesięcy prac, konsultacji, burzliwych dyskusji i przygotowań. Na witrynie internetowej FSF można będzie na żywo obejrzeć wystąpienie Richarda Stallmana prezentującego GPLv3.

Więcej o najnowszej, trzeciej wersji licencji GNU GPL można przeczytać w artykule "GPL3 - jedna licencja dla wszystkich - http://www.idg.pl/news/87778.html", a najświeższe informacje znajdziemy u źródła - na stronie internetowej Free Software Foundation - http://www.fsf.org/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)