Dziś doszło do największego rozbłysku słonecznego od 12 lat. Jest duża szansa na pojawienie się silnych zórz polarnych

Dziś doszło do największego rozbłysku słonecznego od 12 lat. Jest duża szansa na pojawienie się silnych zórz polarnych
Źródło zdjęć: © NASA Solar Dynamics Observatory
Aleksandra Grzegrzółka

06.09.2017 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś zarejestrowano dwa silne rozbłyski słoneczne - drugi z nich okazał się najsilniejszym tego typu od 12 lat. To również 8 najsilniejszy rozbłysk w historii. Czy to oznacza, że mamy spodziewać się zórz polarnych? Jest bardzo duża szansa!

O wystąpieniu dwóch, wyjątkowo silnych rozbłysków słonecznych informował serwis Kosmonauta.net, a także Karol Wójcicki na swoim blogu"Z głową w gwiazdach". Wiadomość zelektryzowała miłośników astronomii - drugi z rozbłysków osiągnął siłę X9.6, co czyni go najsilniejszym od 12 lat. To także 8 najsilniejszy rozbłysk w historii. Sytuację można też śledzić na bieżąco dzięki NASA Solar Dynamics Observatory oraz stronie spaceweather.com.

Zdaniem Wójcickiego to także szansa na pojawienie się zórz polarnych. "Czekamy jeszcze na potwierdzenie koronalnych wyrzutów masy (CME) które mogą pójść w ślad za tym rozbłyskami. Jeśli się pojawią to istnieje bardzo duża szansa na pojawienie się silnych zórz polarnych na średnich szerokościach geograficznych w ciagu kolejnych dni." - pisał, obiecując informować o kolejnych zmianach na bieżąco. Czekamy z niecierpliwością!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)