Dyrektor Intela o najnowszych procesorach

Dyrektor Intela o najnowszych procesorach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.09.2012 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główny dyrektor ds. produktów Intela wyjaśnił, jak procesory o niskim poborze energii, zaczynając od czwartej generacji rodziny Intel Core dostępnej w przyszłym roku.

David Perlmutter powiedział, że w czwartej generacji procesorów Intel Core opartej na mikroarchitekturze „Haswell”. przy zachowaniu wysokiej wydajności, Intel ograniczył jałowy pobór energii ponad 20-krotnie w porównaniu z drugą generacją procesorów. Stwierdził też, że firma doda do swoich planów produktowych nową linię układów o jeszcze niższym poborze energii, która będzie bazować na tej samej mikroarchitekturze i wejdzie do roadmapy produktowej w 2013 r.

Oba nowe produkty odzwierciedlają nacisk, jaki firma kładzie na obniżanie zużycia energii, aby zapewnić dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym i umożliwić stworzenie nowych, bardziej mobilnych konstrukcji, a jednocześnie zwiększyć wydajność obliczeniową, graficzną i multimedialną.

Technologia Intela w konstrukcjach typu konwertowalnego

Obecnie w przygotowaniu jest ponad 14. różnych projektów ultrabooków, z czego niektóre to komputery typu konwertowalnego (np. z obracanym, odczepianym czy wysuwanym ekranem), a ponad 70 jest napędzanych dostępnymi dziś procesorami Intel Core trzeciej generacji.

Uważamy, że system Windows 8 w połączeniu z architekturą Intel zapewni najlepsze wrażenia, wydajność i kompatybilność na szerokiej gamie platform komputerowych.

Kiedy w 201. r. do Ultrabooków i innych komputerów osobistych trafią 22-nanometrowe procesory Intel Core czwartej generacji, użytkownicy zyskają grafikę Intel HD, nowe instrukcje do szybszego szyfrowania i obliczeń, nowe zabezpieczenia sprzętowe oraz nowe plany zasilania, które przedłużą czas pracy na bateriach.

Nadchodzący procesor Intel Atom nowej generacji (o kryptonimie „Clover Trail”) to nowe rozwiązanie typu „system w układzie”. (system-on-chip, SoC), zaprojektowane specjalnie pod kątem Windows 8. Jest wytwarzany w procesie 32-nanometrowym i przeznaczony do lekkich tabletów i komputerów typu konwertowalnego, które długo działają na zasilaniu bateryjnym i zawsze pozostają włączone.

Perlmutter opisał również zalety intelowskich urządzeń z systemem Windows 8. podkreślając, że tablety oraz komputery typu konwertowalnego oparte na procesorach Intel Atom i Intel Core zapewnią szereg nowych funkcji, w tym większe możliwości multimedialne, wbudowane zabezpieczenia na użytek rozwiązań biznesowych sektorów rynku, a także obsługę aplikacji napisanych pod kątem procesorów Intela, tym samym chroniąc dotychczasowe inwestycje branży IT i konsumentów w oprogramowanie.

Naturalna, intuicyjna obsługa komputera

Dyrektor Intela stwierdził, że osobista technika komputerowa zmierza w stronę percepcyjnego przetwarzania danych, w którym urządzenia wykorzystują „zmysły”. podobne do ludzkich, po czym dodał, że Intel zamierza wprowadzać takie możliwości zarówno w obecnych, jak i w przyszłych platformach.

Perlmutter zaprosił społeczność deweloperów do współpracy nad następną falą funkcji percepcyjnych na platformach Intel Core, informując, że firma niebawem wyda wersję beta pakietu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK). Pakiet SDK, który ma być dostępny na początku przyszłego kwartału, pozwoli producentom sprzętu i oprogramowania wykorzystywać rozpoznawanie gestów, twarzy i mowy oraz rzeczywistość rozszerzoną w istniejących i przyszłych systemach opartych na procesorach Intel Core.

Perlmutter mówił o postępach w rozpoznawaniu głosu na ultrabookach, jednocześnie pokazując system z oprogramowaniem Nuance Dragon Assistant Beta zoptymalizowanym pod kątem procesorów Intel Core. W przyszłym kwartale Dell planuje udostępnić oprogramowanie Dragon Assistant Beta użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych w swoim ultrabooku Dell XPS13.

Komentarze (0)