Dynamiczny rozwój lamp LED‑owych

Rynek lamp LED-owych dynamicznie się rozwija. Następuje cyfryzacja oświetlenia, zamiast zwykłych żarówek wybierane są te energooszczędne. W tym roku technologia LED może stanowić 50 proc. globalnego rynku oświetlenia, a w 2020 - blisko 70 proc. Przewagą tej technologii jest możliwość tworzenia indywidualnych rozwiązań oświetleniowych i sterowania światłem za pomocą urządzeń mobilnych.

Dynamiczny rozwój lamp LED-owych
Źródło zdjęć: © flickr.com / James Lee / CC BY 2.

- _ Rynek lamp LED-owych w Polsce jest rynkiem innowacyjnym. To najszybciej rosnący segment rynku oświetleniowego. Jest to związane z transformacją, którą przechodzi cała branża oświetleniowa i którą obserwowaliśmy już w wielu innych branżach. Możemy to nazwać cyfryzacją oświetlenia _ - podkreśla Bogdan Ślęk, przewodniczący Komitetu Rozwoju Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

Światła analogowe powoli odchodzą do przeszłości. Według szacunków grupy LUG, w tym roku udział LED w globalnym segmencie oświetlenia ogólnego sięgnie 4. proc. Za to do 2020 roku udział może się zwiększyć do 70 proc. Zgodnie z prognozami McKinsey & Company, wartość segmentu oświetlenia ogólnego w technologii LED w 2020 roku wyniesie 57 mld euro.

Instalacje oświetleniowe stosowane w Europie są w dużej mierze przestarzałe, co będzie sprzyjać wymianie oświetlenia na energooszczędne.

- _ Lampa LED-owa, czyli dioda elektroluminescencyjna, to zupełnie inny sposób generowania światła, oparty o półprzewodniki i niosący ze sobą wszystkie atrybuty związane z cyfryzacją. Tego typu źródło światła jest bardzo łatwe pod względem sterowania _ - tłumaczy Ślęk.

Jak podkreśla ekspert, transformacja rynku następuje bardzo szybko, zwłaszcza ze względu na przewagę oświetlenia LED nad tradycyjnymi żarówkami, czyli energooszczędność i możliwość sterowania światłem. Co więcej, takie lampy są ze względu na oprawę oświetleniową także elementem wystroju wnętrza. Wyższe dochody społeczeństwa to także większy popyt na produkty oświetleniowe o wysokich walorach estetycznych, a jednocześnie energooszczędnych. Tym samym rynek lamp LED-owych będzie rosnąć w siłę.

- _ Możemy nie tylko ściemniać czy rozjaśniać światło, lecz także zmieniać kolory, tonację czy sekwencje oświetlenia. Można również włączać i wyłączać poszczególne schematy, które zaprogramujemy wcześniej. Wszystko robione jest w sposób bardzo intuicyjny _ - mówi Ślęk.

Przewagą nad analogowym oświetleniem jest możliwość tworzenia indywidualnych rozwiązań oświetleniowych i sterowanie światłem za pomocą smartfonów. Część obecnych na rynku systemów oświetleniowych wgrywamy za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne i w ten sposób sterować światłem, również na odległość. Co ważne, rodzaj światła, kolory i natężenie możemy także zaprogramować samodzielnie.

- _ Nie musimy robić praktycznie nic więcej, źródła LED-owe będą w stanie komunikować się z nami w sposób interaktywny, czyli robić to, co będziemy chcieli _ - wskazuje Bogdan Ślęk.

ag

Źródło artykułu:Newseria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)