Dwurdzeniowe Atomy dla netbooków z obsługą pamięci DDR3

Dwurdzeniowe Atomy dla netbooków z obsługą pamięci DDR3
Źródło zdjęć: © Intel

21.04.2010 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef Intela Paul Otellini ujawnił informacje na temat procesorów Atom. Podczas konferencji telefonicznej zorganizowanej w związku z dobrymi wynikami pierwszego kwartału rozliczeniowego Otellini zdradził kilka szczegółów na temat nadchodzących wariantów procesorów Atom dla netbooków

Na postawione przez analityka Douga Freedmana pytanie o sposoby na ożywienie niższej od oczekiwań sprzedaży tych układów Otellini wskazał na nadchodzące układy Tunnel Creek przeznaczone dla systemów osadzonych. Szef Intela zapowiedział jednak równocześnie dwie niewspominane dotąd oficjalnie wersje: wariant dwurdzeniowy dla netbooków, który mógłby się ukazać jesienią, a także oczekiwany na początku 201. roku nieco oszczędniejszy układ dla komputerów przenośnych pozbawionych wentylatora.

Intel do tej pory miał jedynie dwa rodzaje dwurdzeniowych Atomów. Były to odmiany Atom 33. i Atom D510 dla komputerów biurkowych, określanych przez Intela mianem nettopów, a także dla urządzeń NAS i małych serwerów. Niektórzy producenci notebooków zestawiają model Atom 330 z chipsetem Nvidia GeForce 9400 (Ion) i na tej podstawie budują bardzo miniaturowe komputery mogące pełnić rolę domowego centrum rozrywki, np. Asrock ION 330HT-BD.

Obraz
© Paul Otellini (fot. Intel)

Warto zauważyć, że netbooki pozbawione wentylatorów nie są nowością (przykładem takiego urządzenia może być nieprodukowany już Dell Mini 9). Niektóre dotychczasowe modele były wyposażane w Atomy ze szczególnie energooszczędnej serii Z500. które zostały opracowane z myślą o urządzeniach MID (Mobile Internet Devices); w zastosowanym razem z nimi chipsecie US15W brakuje portu SATA, poza tym zawiera on, zamiast zintegrowanego układu graficznego GMA 900 lub GM 3150, przeznaczony właściwie dla telefonów komórkowych procesor graficzny PowerVR SGX.

Otellini nie zdradził nic więcej na temat przyszłych Atomów, choć wokół nich krążyło ostatnio sporo plotek. Pojawiły się na przykład pogłoski o Atomach N45. i N475, a więc wersjach Atoma N450 i N470, które miałyby być dostosowane do obsługi pamięci typu DDR3. Wprawdzie pamięć DDR3 może dać jedynie minimalne korzyści w stosunku do wcześniejszej generacji DDR2, jednak powoli staje się ona podstawowym rodzajem RAM-u. W związku z tym moduły DDR3 są czasem nawet tańsze niż DDR2 - przynajmniej w transakcjach sprzedaży dla zestawów OEM.

Według spekulacji dopiero w drugiej połowie roku 2011 Intel zamierza dostarczyć 32-nanometrowego następcę (przypuszczalnie o nazwie kodowej Cedarview) Atoma Pineview, produkowanego wciąż w technologii 45 nanometrów. Przynależna platforma dla netbooków i nettopów być może będzie nosić nazwę Cedar Trail (obecnie: Pine Trail). Oczekuje się, że zintegrowana w Cedarview jednostka graficzna będzie obsługiwać akcelerację HD Video, dzięki czemu netbooki z procesorami Atom nie będą już musiały korzystać z dodatkowych układów, takich jak Broadcom BCM70012, lub osobnych chipów graficznych, np. Ion2.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Komentarze (4)