Dwa polskie złote medale na olimpiadzie informatycznej

Dwa polskie złote medale na olimpiadzie informatycznej

Źródło zdjęć: © sxc.hu
01.08.2011 13:36, aktualizacja: 01.08.2011 13:59

W Tajlandii, gdzie odbył się tegoroczny finał Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej reprezentanci Polski zdobyli pięć medali: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy - poinformował PAP opiekun polskich zawodników prof. Krzysztof Diks.

"Złoty medal zdobył absolwent III LO w Gdyni Jan Kanty Milczek, zajmując 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. Był to dla niego drugi z rzędu występ w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W zeszłym roku, w zawodach rozgrywanych w Kanadzie zdobył srebro. Drugi złoty medal przywiezie do kraju Piotr Bejda, uczeń V LO w Krakowie. Jako najmłodszy z naszych reprezentantów ma szansę na udział w przyszłorocznej Olimpiadzie we Włoszech" - wyjaśnił prof. Diks, który przewodniczy Komitetowi Głównemu polskiej Olimpiady Informatycznej.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Tegoroczna XXIII Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbywała się w Pattaya, w Tajlandii. Brało w niej udział 30. zawodników z 81 krajów. Połowę z nich uhonorowano medalami: złotymi, srebrnymi i brązowymi. Wszyscy czterej reprezentanci Polski zdobyli medale: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Złote medale zdobyła około jedna dwunasta uczestników konkursu z najwyższymi wynikami.

Jan Kanty Milczek zdobył 54. punktów na 600 możliwych, Piotr Bejda, który zajął 26. miejsce zdobył 478.

Pozostali polscy reprezentanci też otrzymali medale. Łukasz Jocz (absolwent I LO w Białymstoku) zdobył srebrny, a Krzysztof Leszczyński (absolwent I LO w Suwałkach) brązowy.

"Pierwsze miejsce w zawodach zajął niezwykle utalentowany reprezentant Białorusi - Gennady Korotkevich, który w tym roku wygrał zawody trzeci raz z rzędu, zaś pierwszy medal wywalczył w wieku zaledwie 1. lat" - poinformował prof. Diks.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbywa się co roku. Pierwsza edycja miała miejsce w 1989 w Bułgarii. Polska organizowała zawody w 2005 roku. W 23-letniej historii Olimpiady Polacy zdobyli opinię jednej z najsilniejszych reprezentacji. Od 1999 roku przywieźli łącznie 23 złote medale i znajdują się w ścisłej czołówce nieoficjalnej klasyfikacji medalowej, wraz z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Nasi reprezentanci dwukrotnie zajmowali indywidualnie pierwsze miejsce, w 2006 roku w Meksyku wygrał Filip Wolski, a w 2007 roku w Chorwacji zwyciężył Tomasz Kulczyński.