Dwa nowe aparaty Sony Cyber-shot: RX100 II i RX1R

Dwa nowe aparaty Sony Cyber-shot: RX100 II i RX1R
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.06.2013 10:39, aktual.: 22.06.2016 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony wprowadziło do oferty dwa nowe aparaty cyfrowe z rodziny Cyber-shot. W ofercie pojawił się kieszonkowy model RX100 II wyposażony między innymi w Wi-Fi i NFC, oraz pełnoklatkowy model RX1R.

Sony DSC-RX100 II

Sony RX100 II to bezpośredni następca modelu RX100. który według producenta zapewnia lepszą jakość obrazu i większą funkcjonalność. Aparat wyposażony został w wykonaną w technologii BSI matrycę CMOS Exmor R typu 1,0" o efektywnej rozdzielczości 20,2 megapikseli. Na wyposażeniu znajduje się także moduł łączności Wi-Fi i NFC.

Nowa matryca cechuje się większą niż poprzednik światłoczułością i mniejszym poziomem szumów. Matryca współpracuje z jasnym obiektywem Carl Zeiss Vario-Sonnar T F1,8 (z 7 elementami w 6 grupach (4 elementy asferyczne, w tym soczewka AA); F1,8 (szeroki kąt) –. F4,9 (teleobiektyw); ogniskowa od 10,4 do 37,1 mm; ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm (fotografie 3:2) od 28 do 100 mm).

Dzięki technologii Wi-Fi użytkownik może bezprzewodowo przesyłać zdjęcia i filmy do smartfonu lub opublikować w Internecie. Model RX10. II jest ponadto pierwszym aparatem firmy Sony wyposażonym w technologię łączności bezprzewodowej NFC (Near Field Communication), służącą do podłączania jednym dotknięciem smartfonów i tabletów z systemem Android. Nie trzeba przy tym wybierać żadnych ustawień: do nawiązania łączności wystarcza zetknięcie obu urządzeń. Co więcej, aplikacja One-touch Remote pozwala na zdalne wyzwalanie migawki przy użyciu smartfonu.

Aparat został również wyposażony w stopkę Multi Interface i złącze Multi Terminal. Stopka służy do podłączania różnych oferowanych oddzielnie akcesoriów: wizjera elektronicznego, lampy błyskowej o dużej mocy i kierunkowego mikrofonu stereofonicznego. Wielozłącze Multi Terminal pozwala między innymi na użycie pilota do zdalnego wyzwalania migawki. Aparat jest wyposażony w uchylny wyświetlacz LCD White Magic o przekątnej 3 cali.

Filmy Full HD można nagrywać w „kinowym”. trybie 24p/25p. W menu personalizacji pojawiła się funkcja skokowego regulowania ogniskowej. Po jej włączeniu pokrętło sterujące aparatu pozwala wybierać najpopularniejsze ustawienia ogniskowej: 28 mm, 35 mm, 50 mm, 70 mm i 100 mm.

Sony DSC-RX1R

Aparat RX1. to przede wszystkim pełnoklatkowa matryca o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela i obiektyw Carl Zeiss Sonnar T F2.0. Co więcej, aparat jest pozbawiony optycznego filtra dolnoprzepustowego, co ma gwarantować najwyższą rozdzielczość obrazu i szczegółowość detali.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W celu wyeliminowania efektu mory oraz przekłamań barw, w wielu lustrzankach cyfrowych na przetwornik obrazu nakłada się optyczny filtr dolnoprzepustowy. Identyczne rozwiązanie zastosowano w modelu Cyber-shot RX1. Przeznaczony dla pasjonatów aparat RX1R takiego filtra nie posiada. W rezultacie rejestrowane szczegóły mają się cechować wiernością, bez śladu zamazania lub dyspersji. Aby połączyć ostrość obrazu z optymalnym działaniem obiektywu/matrycy obrazu, system przetwarzania aparatu został zoptymalizowany pod kątem pracy bez filtra dolnoprzepustowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)