DVD które przetrwa tysiąc lat

DVD które przetrwa tysiąc lat

DVD które przetrwa tysiąc lat
Źródło zdjęć: © IDG.pl
13.11.2009 14:00, aktualizacja: 13.11.2009 14:22

Firma Cranberry LCC poinformowała o opracowaniu płyty DVD o niezwykle długim okresie trwałości. Nośniki DiamonDisc mogą przetrwać nawet tysiąc lat - przekonuje producent

Płyty DiamonDisc na pozór nie różnią się od innych, standardowych nośników DVD - można zmagazynować na nich do 4,7 GB danych. Cranberry zapewnia jednak, że dyskom nie szkodzi temperatura ok. 8. stopni Celsjusza, promienie ultrafioletowe; nośniki mają być też odporne na proces zwykłego rozpadu tworzywa (nie zawierają np. warstw barwnych czy warstw spoiwa, itp. - materiałów podatnych na rozpad). Dzięki temu płyty powinny nadawać się do użytku nawet po upływie dziesięciu stuleci (typowa trwałość płyt nagranych domową nagrywarką wynosi kilka lat).

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Producent przekonuje, że wytrzymałość nośników została potwierdzona w testach ECMA-379 (temperatura 8. stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 85%). W czasie testów płyty wystawiono też na działanie naturalnego światła słonecznego.

Płyta DiamonDisc wykonana jest z syntetycznego "materiału skalnego" a dane zapisywane są na warstwie nośnika przez fizyczne wyrycie ich laserem. Jak łatwo się domyślić, do nagrania danych na te nośniki wymagany jest stosowny osprzęt - oferowana przez Cranberry nagrywarka wraz z pakietem 15. czystych płyt to wydatek niemal 5 tys. dolarów. Firma świadczy też usługi archiwizacyjne - użytkownik może nabyć przez Internet pojedynczą płytę (koszt: niecałe 35 USD) i przesłać na serwer firmy lub wysłać mailem dane (zdjęcia, wideo, inne dokumenty), które chce zachować dla potomności.

Technologia produkcji płyty DiamonDisc powstała na uniwersytecie Brigham Young, a na rynek trafiła dzięki firmie Milleniata. Spółka ta nadal zajmuje się badaniami i rozwojem techniki, podczas gdy Cranberry - wyłączny posiadacz licencji na nią - zajmuje się sprzedażą i marketingiem.

Nośnik DiamonDisc jest kompatybilny z każdym odtwarzaczem i czytnikiem DVD. Pytanie tylko, czy za tysiąc lat ludzie będą jeszcze używać takich urządzeń?

Więcej informacji: Cranberry

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)