Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt dla wymagających

Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt dla wymagających

Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprzęt dla wymagających
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
18.05.2018 15:36

Drukarka to sprzęt, który kupuje się na lata. W zależności od potrzeb członków rodziny można zdecydować się na proste urządzenie lub takie, które łączy w sobie wiele dodatkowych funkcji. Wybór nie jest prosty.

Poniżej znajdziesz kilka wyznaczników, którymi należy kierować się przy wyborze drukarki. Czasem warto zainwestować kilka złotych więcej, aby otrzymać sprzęt o większych możliwościach i lepszej jakości wydruku.

Rodzaje drukarek

Przed wyborem należy zadać sobie pytanie, do czego będzie wykorzystywana drukarka: czy szukasz sprzętu do niewielkiego biura, a może potrzebujesz kompaktowego sprzętu. Do dyspozycji mamy modele atramentowe i laserowe. Każde z nich posiada swoje wady i zalety.

Drukarki atramentowe

Przyjmuje się, że drukarki atramentowe już dawno ustąpiły miejsca tym laserowym, jednak sprawa nie jest prosta. Technika pokrywania kartki mikroskopijnymi kropelkami tuszu jest co prawda czasochłonna, ale w efekcie otrzymujemy zdjęcia i dokumenty o lepszych, głębszych barwach i przyzwoitym kontraście. Drukarki atramentowe są jednak mniej wydajne od laserowych i tusz starcza na wydrukowanie mniejszej liczby stron. Przed zakupem warto więc sprawdzić ceny i dostępność wkładów atramentowych. W innym przypadku po wykorzystaniu tuszu załączonego do urządzenia może czekać cię bardzo przykra niespodzianka w postaci astronomicznych kosztów eksploatacji.

Drukarki laserowe

Największym atutem drukarki laserowej jest jej wydajność. Jednym tonerem wydrukujesz o wiele więcej stron niż wkładem atramentowym. Niestety, przekłada się to również na cenę takiego wkładu, która znacznie przewyższa te atramentowe. Drukowanie przebiega o wiele szybciej i polega na naświetlaniu światłoczułej powierzchni, która pobudza się do nanoszenia tonera na kartkę.

Obraz
© 123RF

Urządzenia laserowe mogą wydrukować nawet kilkanaście tysięcy stron miesięcznie, co znacznie przewyższa pod tym względem sprzęt atramentowy. Zwykle producenci zamieszczają na opakowaniach informację na ile stron druku wystarczy dany wkład. Dzieląc cenę tonera przez liczbę możliwych do wydrukowania stron otrzymasz koszt jednej kartki. Może się okazać, że przy niektórych tonerach lub tuszach znacznie przewyższa on ceny z punktów ksero.

Monochromatyczne czy kolorowe

Drukarki, które spotyka się w większości biur, wykorzystywane są głównie do drukowania dokumentów, więc przedsiębiorcy stawiają częściej na modele monochromatyczne. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli planujesz drukować skomplikowane wystawienia i wykresy, możesz wybrać laserową drukarkę kolorową. Jeśli jednak kupujesz drukarkę do użytku domowego, lepiej będzie zainwestować w model tuszowy. Drukowana fotografia, wycinanka dla dzieci czy nawet CV ze zdjęciem będzie o wiele bardziej wyrazista.

Obraz
© Shutterstock.com

Urządzenia wielofunkcyjne

Jeśli twój domowy budżet jest nieco większy, możesz pokusić się o zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które łączy w sobie możliwości drukarki, kopiarki i skanera. Kosztują nieco więcej od prostych modeli i dają dużo więcej możliwości użytkownikowi.

Najważniejsza powinna być jednak jakość wydruku. O ile nawet najtańsze drukarki dobrze radzą sobie z drukowaniem tekstu, to przy bardziej wymagających obrazach uwydatniają się wszystkie niedociągnięcia. Zdjęcia mogą być za jasne lub zbyt intensywne, a także niewyraźne. Warto mieć to na uwadze przed zakupem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)