Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne – co wybrać?

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne – co wybrać?

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne – co wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | baloon111
Sylwia Ścibak
29.05.2018 09:18

Drukarka to dość powszechnie występujący sprzęt także w domach, jednak czasami nie wystarcza. Często bowiem potrzebujemy czegoś, co pozwoli nam wykonywać kopie lub skany dokumentów. Z pomocą przychodzi urządzenie wielofunkcyjne. Na jaki sprzęt warto się zdecydować?

Drukarka

Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów drukarek, ale do użytku domowego najczęściej wybiera się drukarki atramentowe lub drukarki laserowe. Drukarki atramentowe bardzo dobrze nadają się nie tylko do wydruku monochromatycznych dokumentów, ale też do druku kolorowych obrazów. Drukarki laserowe z kolei dzielą się na egzemplarze drukujące czarno-białe dokumenty oraz na modele, które umożliwiają wydruk kolorowych dokumentów (te bywają znacznie droższe). Drukarki laserowe zapewniają wysoką jakość wydruku przy niskich kosztach eksploatacji. Często więc kupuje się je do biura, gdzie trzeba ciągle drukować.

Prócz wyżej wymienionych modeli mamy jeszcze specjalistyczne drukarki igłowe, które służą najczęściej drukowaniu różnego rodzaju faktur i potwierdzeń, czyli – ogólnie rzecz ujmując – dokumentów, w których nie liczy się jakość, a ilość. Do tej listy możemy dorzucić również drukarki etykiet oraz drukarki stałoatramentowe lub drukarki żelowe.

Obraz
© Shutterstock.com

Urządzenie wielofunkcyjne

W przeciwieństwie do drukarek urządzenia wielofunkcyjne nie tylko drukują, ale też umożliwiają wykonanie kopii dokumentu bez pośrednictwa komputera, faksowanie albo zeskanowanie np. zdjęcia. Sprzęty tego typu, podobnie jak samodzielne drukarki, dzielą się na te, które drukują za pomocą atramentu, oraz na te, które wykorzystują toner (laserowe). Do użytku domowego najczęściej wybiera się egzemplarze atramentowe.

Które urządzenie wybrać?

Jeśli zależy ci jedynie na wydruku, nie potrzebujesz urządzenia wielofunkcyjnego. Rodzaj drukarki dobierz do częstotliwości drukowania i rodzaju dokumentów. Jeśli chcesz drukować wiele dokumentów, które niekoniecznie muszą być kolorowe, wybierz laserową drukarkę mono. Jeśli ma korzystać z niej cała rodzina, warto wybrać egzemplarz z kartą sieciową. Jeśli jednak chcesz również drukować kolorowe zdjęcia i obrazy w dość wysokiej jakości, wybierz drukarkę atramentową. Drukarka laserowa obsługująca kolor przyda się raczej do wydruków kolorowych dokumentów, które nie wymagają fotograficznej jakości, np. prezentacji.

Jeśli jednak chcesz wykonywać kopie dokumentów bez włączania komputera lub skanować dokumenty albo zdjęcia i gromadzić je w wersji cyfrowej, wybierz urządzenie wielofunkcyjne. Wybór mechanizmu drukowania również zależy od częstotliwości druku. Jeśli chcesz dość często drukować lub kopiować, wybierz urządzenie z drukarką laserową mono. Jeśli zależy ci na kopiowaniu kolorowych fotografii, wybierz urządzenie z drukarką atramentową.

Obraz
© Fotolia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)