Qaqwqwrqw

Dron o wielkości muchy. Jest napędzany laserem i posiada własny mikrokontroler

Zbudowanie niewielkiego, latającego robota to nie lada wyczyn. Ogromną przeszkodą w jego budowaniu jest dostosowanie odpowiedniej wagi i mocy napędowej. Ilość energii potrzebna do zasilenia skrzydeł jest zbyt ciężka aby mała maszyna mogła się podnieść.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ta mała, skrzydlata płytka to latający robot
Ta mała, skrzydlata płytka to latający robot (University of Washington, Fot: Mark Stone)
Qaqwqwrqw

Naukowcy z University of Washington zwalczyli ten problem. Opracowali sposób zasilania mini-drona-insekta bez potrzeby oddzielnego zasilania. Ich model "RoboFly" wykorzystuje wbudowany laser. Pokazali jego działanie w akcji, poprzez krótki start drona, nie wymagający kabla zasilającego.

"RoboFly" działa poprzez strzelanie wąską niewidoczną wiązką lasera na ogniwo fotowoltaicznego. Robot konwertuje światło w energię elektryczną o niewielkiej mocy, bo zaledwie 7 woltów. To za mało, aby unieść robota w górę. Aby zwiększyć te liczbę, zespół stworzył miniaturowy obwód, zwiększający moc do 240 woltów. Tyle wystarczy do lekkiego uniesienia robota w powietrze.

Qaqwqwrqw

Co więcej, robot ma zainstalowany mikrokontroler. Jak twierdzą naukowcy, działa on jak mózg prawdziwej muchy, który mówi mięśniom skrzydłowym, kiedy się poruszać. W "RoboFly", mikrokontroler informuje swoje mini-podzespoły w ten sam sposób, dzięki czemu wygląda jakby trzepotał skrzydłami niczym prawdziwy owad. Robi to za pomocą serii błyskawicznych impulsów.

Jak dotąd, robot ledwo unosi się w powietrze, natomiast naukowcy są przekonani że "napęd laserowy". W przyszłości bardziej zaawansowane systemy mogłyby czerpać energię z sygnałów o częstotliwościach radiowych. A to oznacza, że maleńkie drony mogą być wykorzystywane do pracy przy pomiarach czy wyciekach gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw