Domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania
Co zrobić, gdy termometr za oknem wskazuje temperaturę 30 stopni Celsjusza? Jak możemy przetrwać upały w domu? Z pewnością pomogą żaluzje, wiatrak czy klimatyzacja. Jednak lekarze ostrzegają, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może powodować przeziębienia i uszkodzenie nabłonka górnych dróg oddechowych.
Co zrobić, gdy termometr za oknem wskazuje temperaturę 30 stopni Celsjusza albo wyższą? Jak możemy przetrwać upały w domu? Z pewnością pomogą żaluzje, wiatrak czy klimatyzacja. Jednak lekarze ostrzegają, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może powodować przeziębienia i uszkodzenie nabłonka górnych dróg oddechowych.
Korzystając z naturalnych metod, mamy pewność, że są one zdrowsze dla naszego organizmu i nie wymagają zakupu dodatkowych, często drogich urządzeń.
Warto zacząć od prostych nawyków takich, jak zamykanie okien na czas nieobecności w domu. Zapobiega to dostawaniu się ciepła do wnętrza i nie pozwala nagrzać się ścianom. Dodatkowo, należy zasłonić okna żaluzjami lub roletami. Można zamontować zewnętrzne rolety lub okiennice, dzięki czemu jeszcze skuteczniej zapobiegniemy nagrzewaniu pomieszczeń. Jeśli posiadamy balkon, a na nim suszarkę, wówczas należy zawiesić na niej prześcieradło lub koc. Dzięki temu promienie słoneczne zostaną zatrzymane na zewnątrz mieszkania.
Podczas upałów warto przebywać w takich pomieszczeniach, które mają okna i drzwi wychodzące na różne strony budynku, dzięki temu zrobimy przeciąg, co znacznie ułatwi cyrkulację powietrza. Jeśli nasze mieszkanie jest jednostronne i na dodatek usytuowane po stronie południowej, wtedy najlepiej jest zamknąć wszystkie okna, aby ciepło nie wchodziło do środka. Następnie należy wprowadzić "coś" co będzie chłodne i pochłonie energię cieplną. Oczywiście nie polecamy otwierania lodówki, ponieważ takim sposobem nie schłodzimy sobie mieszkania, a jedynie sprawimy, że nasz sprzęt popsuje się. Praktycznym rozwiązaniem jest rozwieszenie na suszarce mokrego ręcznika albo prania. Parująca woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu temperatura w pokoju powinna się obniżyć nawet o 3 stopnie.
Otwórz okna na noc!
Wieczorem i na noc, między 1. a 7 rano, otwórzmy okna, dzięki czemu do nagrzanego mieszkania zacznie wpadać chłodniejsze powietrze.
Źródło: regiodom / Dzień Dobry TVN