Dodatkowe usługi operatorów - warto brać je pod uwagę przy wybieraniu abonamentu?

Dodatkowe usługi operatorów - warto brać je pod uwagę przy wybieraniu abonamentu?

Dodatkowe usługi operatorów - warto brać je pod uwagę przy wybieraniu abonamentu?
Źródło zdjęć: © Fotolia / ra2 studio
28.09.2016 13:22, aktualizacja: 28.09.2016 13:35

Operatorzy komórkowi już dawno przestali oferować nam tylko abonamenty czy karty pre-paid. Teraz wachlarz ich usług jest dużo szerszy. Czy warto zwracać uwagę na te dodatkowe usługi?

T-Mobile podpisał umowę z Netfliksem, na mocy której opłaty za korzystanie z najpopularniejszego na świecie serwisu steamingowego wideo będą mogły być doliczane do miesięcznej faktury za telefon. Ale to niejedyna dodatkowa usługa, którą chcą oferować nam operatorzy. Warto się nimi interesować?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że odpowiedź brzmi: to zależy. A zależy od tego, jakie są wasze, jako klientów, oczekiwania i potrzeby. Ale to byłaby odpowiedź wymijająca. Rozważmy więc, jakie mamy oczekiwania i potrzeby wobec abonamentów operatorów komórkowych.

Przede wszystkim –. liczymy na pakiet darmowych minut do wszystkich sieci, bo teraz to już standard. Jeśli macie telefon starszego typu lub używacie go wyłącznie do sporadycznych rozmów, to tu właściwie oczekiwania mogą się zakończyć.

Jednak większość z nas ma już smartfony i korzysta z ich możliwości – na urządzeniach mobilnych sprawdzamy pocztę, rozmawiamy na komunikatorach, z ich poziomu kręcimy i publikujemy w sieci wideo. Listę można przedłużać właściwie w nieskończoność. Dla takich osób podstawą jest spory albo przynajmniej elastyczny pakiet danych.

A do takiego pakietu danych operatorzy lubią dorzucać coś ekstra. T-Mobile w nowej ofercie dodaje pakiet usług, a operator nie pobiera opłat za transfer. W najniższym abonamencie znajdziemy nawigację T-Mobile, Tidala, MyDysk i radio internetowe. W ofercie najwyższej z kolei - MyDysk, nawigację T-Mobile, radio internetowe, Tidala, Facebooka, Messengera, WhatsAppa i Twittera.

Sprawdźmy więc, ile danych pobierają najpopularniejsze usługi, z których korzystamy na smartfonach:

- e-mail

Wysłanie jednego maila „kosztuje”. nas tyle co nic, bo zaledwie 50 kB. Oczywiście, jeśli mail składa się wyłącznie z tekstu i nie ma w nim załączników.
*- Facebook *

Mobilna aplikacja Facebooka pobiera co minutę 1,5 MB. Ale ponieważ z poziomu smartfonów często sprawdzamy, co słychać u znajomych, to na koniec miesiąca suma może wynieść nawet 1GB z samego sprawdzania „co tam na fejsie”.

- streamowanie muzyki

Minuta słuchania muzyki w streamingu w serwisach takich jak Tidal czy Spotify to 1-2 MB. Oznacza to, że słuchanie muzyki w ciągu 15-minutowego spaceru na przystanek autobusowy może odjąć ok. 2. MB z pakietu internetowego.

- YouTube

Oglądanie filmów na YouTube może zużywać od 2 do 6 MB na minutę. Wszystko zależy przede wszystkim od jakości, w jakiej oglądamy nagranie.

Jak widać, samo podstawowe korzystanie z usług internetowych na smartfonie potrafi poważnie uszczuplić pakiet danych. W momencie, gdy operator oferuje dostęp do nich bez naliczania transferu danych, warto na taką ofertę zwrócić uwagę.

_ Tekst powstał we współpracy z T-Mobile _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)