Dodaleś zdjęcie ze znajomym na naszej-klasie? To nielegalne!

Dodaleś zdjęcie ze znajomym na naszej-klasie? To nielegalne!

Dodaleś zdjęcie ze znajomym na naszej-klasie? To nielegalne!
Źródło zdjęć: © nasza-klasa
04.03.2009 13:31, aktualizacja: 04.03.2009 16:29

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, umieszczenie na portalu nasza-klasa.pl podpisanego zdjęcia naszego znajomego jest niezgodne z prawem. Musimy posiadać zgodę osoby uwidocznionej na zdjęciu, gdyż w przeciwnym wypadku nasza-klasa będzie musiała usuwać takie zdjęcia - czytamy na łamach prawniczego portalu Vagla.pl.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, umieszczenie na portalu Nasza-klasa.pl podpisanego zdjęcia naszego znajomego jest niezgodne z prawem. Musimy posiadać zgodę osoby uwidocznionej na zdjęciu, gdyż w przeciwnym wypadku nasza-klasa będzie musiała usuwać takie zdjęcia - czytamy na łamach prawniczego portalu Vagla.pl.

Według Sądu imię i nazwisko wraz z innymi danymi publikowanymi w portalu Nasza Klasa, to jednak dane osobowe, które umożliwiają identyfikacje konkretnej osoby fizycznej. Jest to interpretacja odmienna od tej, którą przyjął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, która całkowicie zmienia zasady funkcjonowania serwisów społecznościowych.

Obraz

Sąd rozpatrywał sprawę z prywatnego pozwu. Jeden z użytkowników naszej-klasy pozwał portal za to, iż ten odmówił usunięcia podpisu pod zdjęciem umieszczonym na profilu innej osoby.

Uchylona przez sąd interpretacja GIODO mówiła, iż imię i nazwisko w połączeniu z nazwą i adresem szkoły oraz zdjęciem sprzed lat nie pozwalają na weryfikację konkretnej osoby. Dane, które można pozyskać w wyniku niewspółmiernych kosztów, czasu i działań, nie są zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, traktowane jako umożliwiające określenie tożsamości osoby - tak informacje umieszczone na Naszej-Klasie potraktował GIODO.

Szef GIODO pisząc na swoim blogu napisał:

„Czy chcecie, żebym zablokował nagle wszystkie serwisy społecznościowe? Bo taki byłby efekt przyjęcia, iż umieszczenie tego typu informacji jest nielegalne.” – czytamy na Vagla.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (620)