Dobry telewizor dla seniora - na co należy zwrócić uwagę?
Większość polskich emerytów spędza średnio 6,5 godziny dziennie przed telewizorem. To oznacza, że wybór telewizora jest dla starszych osób kluczową sprawą. Zatem radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie odbiornika dla seniora, aby był z niego zadowolony i bez zbędnej frustracji, mógł wykorzystywać wszystkie techniczne możliwości, jakie dają nowe modele telewizorów.
18.12.2015 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoby starsze, wcale nie mają mniejszych wymagań niż ci, którzy interesują się nowoczesnymi technologiami. Nawet prosty telewizor dla seniora powinien posiadać dobre głośniki oraz wyraźny i przejrzysty obraz. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, ponieważ zdarza się, że seniorzy cierpią na niedosłuch lub pogorszenie widzenia. Na jakie inne aspekty powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?
Wyświetlacz
Jeżeli chodzi o wielkość ekranu, to standardowe 3. cale będą w zupełności wystarczające, jednak dla bardziej wymagającego seniora możemy wybrać 42 cale, o ile wielkość pomieszczenia na to pozwoli. Pamiętajmy, że jeśli telewizor ma stać w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu, a dodatkowo będzie też często oglądany w dzień, idealnym rozwiązaniem będzie inwestycja w odbiornik z matową powłoką. Ponadto, z racji tego, że oglądanie telewizji jest zazwyczaj najczęstszą rozrywką seniorów i to przynajmniej przez kilka godzin dziennie, warto zwrócić uwagę na dobry kontrast matrycy i możliwie szeroki kąt widzenia. Telewizor musi dawać komfort odbioru zarówno w fotelu emeryta, łóżku czy przy wykonywaniu codziennych czynności. Trudno oczekiwać, że starsza osoba będzie za każdym razem przestawiać odbiornik, by móc widzieć ekran pod odpowiednim kątem.
Menu oraz pilot
Menu telewizora powinno być w miarę proste, czytelne i duże. Na rynku są dostępne modele z możliwością zmiany jego wielkości. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy starsza osoba ma problemy ze wzrokiem. Oczywiście sama konfiguracja telewizora nie może być skomplikowana, niemniej jednak powinna w nim występować możliwość zaprogramowania na pilocie konkretnych kanałów pod danym numerem, a także możliwość sprawdzania telegazety.
Podobnie sprawa się ma, jeżeli chodzi o pilota. Telewizor z dużym pilotem pozwoli w łatwy sposób operować możliwościami danymi nam przez producenta, a zmiana kanału czy głośności nie będzie sprawiać problemów. Na pilocie powinny znajdować się wyłącznie najważniejsze przyciski. Dobrym wyborem jest poszukanie modelu z pilotem, który został wyposażony w duże i podświetlane przyciski. Jeśli jednak jest taka konieczność, zawsze można dokupić dedykowane seniorom piloty, które są specjalnie zaprojektowane po to, by ułatwić im nawigację po programach telewizyjnych. Koszt takiego urządzenia to około 3. zł.
Bez bajerów
Łatwy w obsłudze telewizor nie musi posiadać funkcji Smart TV czy wbudowanego Wi-Fi, ponieważ seniorzy i tak zazwyczaj nie będą z tego korzystać. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość dodatkowych, niewykorzystanych funkcji będzie jedynie wprowadzała w błąd i w żaden sposób pozytywnie się nie przysłuży. Telewizor dla babci czy dziadka ma posiadać tylko to, z czego starsi ludzie będą rzeczywiście korzystać i nic więcej.
Gwarancja
Przy zakupie telewizora dla seniora warto sprawdzić, co się stanie z telewizorem w razie usterki. Zwykle w domu stoi jeden odbiornik, dlatego gdy się zepsuje, szybkość jego naprawy będzie kluczowa. Niestety nie wszyscy sprzedawcy informują, że oferowane przez nich modele, w razie awarii, nie są serwisowane w Polsce, tylko za granicą. W najgorszym przypadku oczekiwanie na naprawę może potrwać nawet kilka tygodni, co dla osoby przyzwyczajonej do oglądania telewizji, taki czas bez kontaktu z telewizją może być za długi. Dlatego przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić, czy model w razie jakichkolwiek problemów będzie serwisowany w kraju. Wybierzmy także gwarancję, która nie wymaga od emeryta samodzielnego dźwigania urządzenia do serwisu. Wiele firm oferuje bezpłatny odbiór telewizora z domu lub naprawę na miejscu.
_ Źródło: forbes / regiodom _
_ AG _