Dlaczego wydaje nam się, że czas biegnie szybciej? Jest prosta odpowiedź

Jak to jest, że kiedyś czas wydawał się płynąć wolniej? Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, rok za rokiem. Teraz nawet nie zauważamy, kiedy mijają. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy mają na to proste wytłumaczenie.

Dlaczego wydaje nam się, że czas biegnie szybciej? Jest prosta odpowiedź
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Salvador Dali
Arkadiusz Stando

Czas wymyślił człowiek. Jego rozumienie dzielimy na dwie dziedziny - filozofię oraz fizykę. Czas to wielkość fizyczna lub... w filozoficzne aspekty lepiej nie zaglądać, bo byśmy nie wyszli stąd do jutra. Szkoda czasu, bo płynie nam coraz szybciej z każdą minutą.

Czy z wiekiem czas płynie szybciej?

Czas dzieje się w naszej głowie, w naszej świadomości. Dzielimy go na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W postrzeganiu czasu najważniejsze są dla nas odróżnianie tych trzech elementów. Jest powiązany z liczbą obrazów, które napotykamy i zapisujemy, oraz możliwościami naszego mózgu, które słabną wraz z wiekiem.

Starzejemy się, a nasz mózg przyjmuje coraz mniej informacji i obrazów. W dzieciństwie praktycznie wszystko jest dla nas nowe i ekscytujące. Dzięki temu zapamiętujemy więcej, przez co mamy wrażenie, że czas płynie wolniej. Głównym winowajcą odczuwania szybszego mijania czasu są zmiany we wzroku i złożoności mózgu oraz osłabianie się ścieżek przekazujących informacje. Dochodzi więc do zmian w przetwarzaniu obrazów przez mózg, a w efekcie odczuwania przyśpieszonego mijania czasu.

Wzrok też ma wpływ na poczucie czasu

Związane jest to głównie z ruchami sakkadowymi oka. To mimowolne ruchy oczu, wykonywany przez nas podczas obserwacji przedmiotów. Pojawiają się kilka razy na sekundę. Im jesteśmy młodsi, tym proces powtarza się więcej razy w tym samym okresie. A jeśli mniej coś obserwujemy, to mamy mniej informacji do zapamiętania. Tak wpływa wiek na zmianę postrzegania czasu według fizyka Adriana Bejana.

Przez zmęczenie czas płynie szybciej

Kolejny powód dla których odczuwamy czas szybciej wraz z wiekiem. Zmęczenie również wpływa na ruchy sakkadowe, osłabiając je. Mózg, który nie posiada wystarczającej ilości energii nie może w efektywny sposób przetwarzać informacji. A jak wiadomo, im jesteśmy starsi tym mamy mniej energii. W dzieciństwie mamy jej wręcz za dużo - to najbardziej aktywny czas dla człowieka.

Czas a dorastanie

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego tak się dzieje. Wraz z dorastaniem, mózg człowieka rozwija się. Wszystkie połączenia mózgowe stają się bardziej złożone i jest ich coraz więcej. Mózg staje się jak ogromne drzewo, w którym korzenie każdego dnia są coraz dłuższe i bardziej zawiłe. Przez to przepływ informacji jest wolniejszy i gorszy, a to znów przewrotnie powoduje odczuwanie, że czas płynie szybciej. Tak sądzi Adrian Bejan.

Źródło: Quartz / Adrian Bejan

wiadomościnaukaczas

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)