Dell Latitude Z - notebook z baterią ładowaną bezprzewodowo

Amerykański koncern wprowadził do oferty nowy model notebooka z rodziny Latitude, obsługujący technologię ładowania indukcyjnego, umożliwiającą uzupełnienie stanu akumulatora bez potrzeby użycia standardowego zasilacza. To nie jedyne wyróżniki tego urządzenia - Latitude Z dysponuje też dwoma procesorami.

Dell Latitude Z - notebook z baterią ładowaną bezprzewodowo
Źródło zdjęć: © IDG

Latitude Z stanowi dla producenta platformę doświadczalną - Dell wyposażył go w pewne techniczne nowinki i od reakcji rynku i konsumentów uzależnia stosowanie ich w innych produktach.

Obraz
© (fot. IDG)

Po raz pierwszy do urządzenia Della trafia m.in. technologia bezprzewodowego doładowania wyczerpanego akumulatora. Proces ten można przeprowadzić umieszczając komputer na specjalnym stojaku (niestety dostępnym do nabycia osobno), generującym pole elektromagnetyczne; stąd nazwa techniki - ładowanie indukcyjne. Czas potrzebny do uzupełnienia stanu baterii jest jednak ten sam, co w wypadku ładowania standardową metodą - przez zasilacz.

Komputer wyposażono też w dodatkowy procesor - Arm - do obsługi funkcji szybkiego uruchamiania Latitude On (dzięki temu notebook może "działać" w trybie czuwania nasuwającym skojarzenia z telefonami komórkowymi). Układ Arm ze względów bezpieczeństwa nie ma dostępu do płyty głównej i portów.

Szybkiego uruchamiania można użyć aby uzyskać dostęp do poczty e-mail czy Internetu. Latitude On to w zasadzie podsystem operacyjny, środowisko to jest bowiem oparte na Linuksie (główny OS maszyny to Windows). Przedstawiciele producenta przekonują, że w trybie tym czas pracy notebooka może wynieść od 1. do nawet 48 godzin, w zależności od tego, jak często urządzenie jest "uśpione".

Rolę podstawowej jednostki obliczeniowej pełni niskonapięciowy procesor Intel Core 2 Duo - dostępne opcje obejmują układy o taktowaniu 1,4 - 1,6 GHz. W komputerze można zamontować maks. 4 GB pamięci RAM i dwa dyski SSD o pojemności 51. GB. Obsługiwane technologie transmisji danych to Wi-Fi 802.11 a/g/n, 3G, WiMax i UltraWideBand (UWB). Tę ostatnią Latitude wykorzystuje do komunikacji z - również opcjonalną - stacją przyłączeniową dla urządzeń peryferyjnych (klawiatury, myszy), drukarek i wyświetlaczy. Notebook wyposażono w 16-calowy ekran.

Cena sprzętu za najsłabszą z konfiguracji to ok. 2 tys. dolarów. Komputer trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz niektórych krajach Europy i Azji.

Strona producenta: Dell - http://www.dell.com

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)