Dell Latitude Z - notebook z baterią ładowaną bezprzewodowo
29.09.2009 10:00, aktual.: 29.09.2009 11:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Amerykański koncern wprowadził do oferty nowy model notebooka z rodziny Latitude, obsługujący technologię ładowania indukcyjnego, umożliwiającą uzupełnienie stanu akumulatora bez potrzeby użycia standardowego zasilacza. To nie jedyne wyróżniki tego urządzenia - Latitude Z dysponuje też dwoma procesorami.
Latitude Z stanowi dla producenta platformę doświadczalną - Dell wyposażył go w pewne techniczne nowinki i od reakcji rynku i konsumentów uzależnia stosowanie ich w innych produktach.
Po raz pierwszy do urządzenia Della trafia m.in. technologia bezprzewodowego doładowania wyczerpanego akumulatora. Proces ten można przeprowadzić umieszczając komputer na specjalnym stojaku (niestety dostępnym do nabycia osobno), generującym pole elektromagnetyczne; stąd nazwa techniki - ładowanie indukcyjne. Czas potrzebny do uzupełnienia stanu baterii jest jednak ten sam, co w wypadku ładowania standardową metodą - przez zasilacz.
Komputer wyposażono też w dodatkowy procesor - Arm - do obsługi funkcji szybkiego uruchamiania Latitude On (dzięki temu notebook może "działać" w trybie czuwania nasuwającym skojarzenia z telefonami komórkowymi). Układ Arm ze względów bezpieczeństwa nie ma dostępu do płyty głównej i portów.
Szybkiego uruchamiania można użyć aby uzyskać dostęp do poczty e-mail czy Internetu. Latitude On to w zasadzie podsystem operacyjny, środowisko to jest bowiem oparte na Linuksie (główny OS maszyny to Windows). Przedstawiciele producenta przekonują, że w trybie tym czas pracy notebooka może wynieść od 1. do nawet 48 godzin, w zależności od tego, jak często urządzenie jest "uśpione".
Rolę podstawowej jednostki obliczeniowej pełni niskonapięciowy procesor Intel Core 2 Duo - dostępne opcje obejmują układy o taktowaniu 1,4 - 1,6 GHz. W komputerze można zamontować maks. 4 GB pamięci RAM i dwa dyski SSD o pojemności 51. GB. Obsługiwane technologie transmisji danych to Wi-Fi 802.11 a/g/n, 3G, WiMax i UltraWideBand (UWB). Tę ostatnią Latitude wykorzystuje do komunikacji z - również opcjonalną - stacją przyłączeniową dla urządzeń peryferyjnych (klawiatury, myszy), drukarek i wyświetlaczy. Notebook wyposażono w 16-calowy ekran.
Cena sprzętu za najsłabszą z konfiguracji to ok. 2 tys. dolarów. Komputer trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz niektórych krajach Europy i Azji.
Strona producenta: Dell - http://www.dell.com