Dane na pendrive’ach i dyskach SSD są mniej bezpieczne

Strona głównaDane na pendrive’ach i dyskach SSD są mniej bezpieczne
24.08.2011 12:48
Dane na pendrive’ach i dyskach SSD są mniej bezpieczne
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

Według najnowszej ankiety firmy Kroll Ontrack dotyczącej bezpieczeństwa danych zapisanych w technologii Flash i opartych na niej dyskach SSD (Solid State Drive), ponad połowa użytkowników narażona jest na utratę danych z wykorzystywanych przez nich urządzeń. Ponadto według 75 procent respondentów, odzyskanie danych z dysków SSD bądź innych narzędzi wykorzystujących technologię Flash, takich jak karty pamięci czy popularne pendrive’y, jest wyjątkowo skomplikowane bądź niemożliwe, co weryfikują eksperci odzyskiwania danych.

Wyniki ankiety wskazują, że choć 9. procent respondentów powszechnie uznaje technologię Flash/SSD za bezpieczniejszą od tradycyjnej (HDD), to aż 57 procent z nich doznało utraty danych z używanych przez nich urządzeń. Według Kroll Ontrack, wyniki badania w dużym stopniu współgrają z korzyściami, jakich doświadczają użytkownicy technologii Flash i dysków SSD. Pomimo niezaprzeczalnych korzyści, takich jak szybkość działania, niezawodność i oszczędność energii, liczba przypadków utraty danych z nośników Flash/SSD zdecydowanie rośnie. Na przestrzeni ostatniego roku specjaliści Kroll Ontrack zanotowali 20-sto procentowy wzrost zleceń związanych z odzyskiwaniem danych z urządzeń opartych na technologii Flash/SSD.

288758171529656467
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiter Images)

Wyniki ankiety ujawniają także zdecydowany trend w kierunku zastąpienia tradycyjnych rozwiązań technologią Flash/SSD. 7. procent użytkowników prywatnych, przedstawicieli biznesu oraz instytucji rządowych wskazało, że już teraz wykorzystują bądź planują w najbliższej przyszłości wykorzystywać urządzenia oparte na Flash/SSD. Koresponduje to z odpowiedziami, w których 80 procent respondentów uznało ją za szybszą niż pozostałe technologie, a 50 procent za bezpieczniejszą, bardziej wytrzymałą i oszczędniejszą pod kątem zużycia energii.

Według analiz Kroll Ontrack, aż 6. procent przypadków utraty danych z Flash/SSD wiąże się z błędami systemowymi, choć częstymi czynnikami są także: fizyczne uszkodzenie nośnika, uszkodzenie plików systemowych bądź elektroniki i błąd człowieka. Eksperci firmy wskazują, że choć proces odzyskiwania danych z technologii Flash/SSD może być w wybranych przypadkach bardziej złożony, ich przywrócenie jest zwykle – wbrew opiniom respondentów – możliwe.

- Odzyskanie danych z urządzeń wykorzystujących technologię Flash może być bardziej złożone, głównie z uwagi na to, iż struktura zapisanych danych jest bardziej rozproszona niż w przypadku dysków twardych. Niestety większość producentów nośników nie posiada jeszcze w pełni opracowanych standardów zarządzania i organizacji zapisu danych na nośnikach Flash i SSD, co powoduje niekiedy konieczność tworzenia dedykowanych rozwiązań do odzyskiwania danych, związanych z konkretnym producentem i modelem urządzenia. –. mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

W globalnym badaniu Kroll Ontrack udział wzięło 550 respondentów, w tym użytkownicy prywatni, przedstawiciele biznesu oraz instytucji rządowych z USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)