Daleko od Ziemi wybuchła gwiazda. Można ją dostrzec gołym okiem

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Wężownika gwiazda RS Ophiuchi wybuchła w formie nowej, osiągając maksymalną jasność wizualną. Chociaż jest oddalona od Ziemi o 4566 lat świetlnych, można zauważyć ją na niebie gołym okiem.

Daleko od Ziemi wybuchła gwiazda. Można ją dostrzec gołym okiem
Źródło zdjęć: © East News | DAVID A. HARDY
Adam Gaafar

RS Ophiuchi wybuchła ponownie po 15 latach. Może eksplodować więcej niż raz, ponieważ jest tzw. nową powrotną. Obiekt osiągnął niedawno maksymalną jasność wizualną ok. 4, 5 mag. (skrót od magnitudo – jednostki wielkości gwiazdowej), jednak dwa dni temu wartość ta spadła o 1 mag.

Jest to trzecia nowa w tym roku, którą można oglądać na niebie bez konieczności używania urządzeń optycznych (obok V1405 Cas i V1607 Her). Jeśli chodzi o okresowe wybuchy gwiazd, to w naszej galaktyce zaobserwowano je w zaledwie dziesięciu przypadkach. Jak zatem widać, jest to dość rzadkie zjawisko.

Najnowszy wybuch RS Ophiuchi został zaobserwowany 8 sierpnia przez astronoma amatora Keitha Geary’ego. Specjaliści podejrzewają, że okresowe eksplozje tego obiektu odbywają się właśnie co 15 lat, więc kolejnej powinniśmy spodziewać się w 2036 r.

RS Ophiuchi jest białym karłem, który tworzy gwiazdowy układ podwójny z czerwonym olbrzymem typu widmowego M2. Obiekty orbitują wokół siebie, a materia, która tworzy czerwonego olbrzyma, jest pochłaniana przez białego karła. W pewnym momencie materia gromadząca się na powierzchni RS Ophiuchi osiąga masę krytyczną; w wyniku reakcji jądrowych dochodzi do gwałtownego wyzwolenia. Jasność obiektu rośnie wówczas o 8-15 mag.

Gwiazdozbiór Wężownika (łac. Ophiuchus, stąd nazwa gwiazdy) jest obecnie najlepiej widoczny na niebie ok. godz. 22. RS Ophiuchi najlepiej widać przed północą. Nowa wznosi się maksymalnie na wysokość 30 stopni nad horyzontem.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkosmosastronomia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (60)