Czyste powietrze w drodze do pracy. Maska antysmogowa dla zdrowia

Czyste powietrze w drodze do pracy. Maska antysmogowa dla zdrowia

Czyste powietrze w drodze do pracy. Maska antysmogowa dla zdrowia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
07.01.2019 15:45, aktualizacja: 07.01.2019 16:28

Smog i szkodliwe związki zawieszone w powietrzu to problem nie tylko dużych miast, ale również ich okolic. Zimą nie musisz rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu i przebywania na zewnątrz. Warto mieć maskę antysmogową.

Polecamy niewielki i niepozorny gadżet, który zapewni należytą osłonę dróg oddechowych przed wszechobecnym smogiem. Sprzęt będzie w stanie filtrować niemal wszystkie zanieczyszczenia, a nawet eliminować nieprzyjemne zapachy.

Coraz większa świadomość społeczna sprawia, że osoby z maskami antysmogowymi można spotkać nie tylko w większych, ale również mniejszych miejscowościach. Nic w tym dziwnego, smog wpływa na zwiększenie podatności na infekcje, utrudnia oddychanie i pośrednio wpływa również na serce. Smog często jest powodem innych schorzeń, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy astma.

Rodzaje filtrów w maskach

Maski dzielimy ze względu na rodzaj zamontowanych filtrów. Filtr węglowy jest w stanie wyeliminować ponad 99,9 proc pyłu, tym samym skutecznie chroniąc przed smogiem, jak i również eliminując przykre zapachy. Ze względu na obniżoną przepuszczalność powietrza nie nadają się jednak do używania u osób uprawiających sporty. Dobrze sprawdzi się natomiast u osób, u których kontakt z zanieczyszczonym powietrzem ogranicza się do kilkunastu minut drogi do pracy.

Obraz
© Shutterstock.com

Dla sportowców (także amatorów) przeznaczono maski z filtrem HEPA, który zapewnia o wiele większy przepływ powietrza. Działają na podobnej zasadzie co te stosowane w odkurzaczach. Tego typu maski cieszą się większą popularnością wśród osób aktywnych. Na rynku pojawiły się również maski typu mieszanego, które nadają się zarówno do uprawiania sportu, jak i zwykłego użytku codziennego. Są w stanie wychwycić ponad 97 proc. cząsteczek o wielkości powyżej 0,1 mikrometra.

Dobierz maskę do swoich potrzeb

Nie wszystkie maski antysmogowe przeznaczone są do użytkowania na zewnątrz. Modele dla alergików równie dobrze sprawdzą się w domu i przydadzą się szczególnie w okresie pylenia roślin lub przy wystawieniu na uczulające środki chemiczne. Wykonana z hipoalergicznych materiałów jest lekka i wygodna w użytkowaniu.

Pamiętaj, że aby maska spełniała swoje zadanie możliwie jak najdłużej, należy odpowiednio się z nią obchodzić. Najważniejsza jest regularna wymiana filtrów. Producenci rekomendują wymianę określonych elementów maski po kilku tygodniach, a chodzenie w masce z zanieczyszczonymi filtrami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj również, by po każdym użyciu pozwolić masce wyschnąć. Skraplająca się para wodna z naszego oddechu sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)