Czym jest Internet Wszechrzeczy?

Najnowsze badanie Cisco pokazuje, że zdaniem liderów biznesowych Internet Wszechrzeczy wpłynie na wzrost globalnego zatrudnienia. W 2013 r. największe zyski z internetu Wszechrzeczy czerpać będą firmy z USA, Chin i Niemiec.

Czym jest Internet Wszechrzeczy?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

24.06.2013 15:30

Internet Wszechrzeczy to sieć łącząca ludzi, procesy, dane i przedmioty, generujaca pewną nową wartość. Kolejne etapy rozwoju technologicznego, w tym Internet Przedmiotów (Internet of Things), mobilna rewolucja, cloud computing i rosnące znaczenie Big Data, uzupełniając się, pozwalają na korzystanie z możliwości jakie daje Internet Wszechrzeczy (IoE).

Według najnowszych badań Cisco Internet of Everything Value Index, rosnąca popularność Internetu Wszechrzeczy (Internet of Everything - IoE) umożliwia firmom zwiększenie efektywności operacyjnej, poprawę jakości obsługi klientów, lepszą współpracę oraz większą innowacyjność.

  1. procent ankietowanych liderów biznesowych i IT z całego świata uznało, że światowy rynek pracy wzrośnie dzięki Internetowi Wszechrzeczy, zaś 47 procent spodziewa się wzrostu płac, który ma być efektem pojawienia się nowych zawodów wymagających wysoko wykwalifikowanego personelu.

Badanie przeprowadzone wśród 7,50. liderów biznesowych i IT z 12 państw pokazuje, że firmy, które inwestują w sieci umożliwiające połączenie i interakcję pomiędzy przedmiotami, danymi, procesami czy ludźmi są znacznie efektywniejsze oraz oferują nowe możliwości swoim klientom, co pozwoli im na wygenerowanie największych zysków, szacowanych na 613 miliardów dolarów w roku 2013.

- _ Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że wkraczamy w nową erę internetu, która pozwoli na zdobycie przewagi konkurencyjnej firmom, branżom czy nawet całym regionom. W ciągu najbliższej dekady konkurencyjność będzie opierać się na tym jak firmy rozumieją i potrafią wykorzystać możliwości oferowane przez Internet Wszechrzeczy – nie tylko od strony technologicznej i operacyjnej, ale także komunikacji z klientami i partnerami _ – powiedział Michael Ganser, wiceprezes Cisco w regionie Europy Środkowej. – _ W przemyśle możemy śledzić ciągle wzrastającą liczbę fabryk, które wykorzystują zautomatyzowane linie produkcyjne, roboty oraz systemy monitorujące zużycie energii, jakość czy poziom dostaw. Proces ten rozpoczął się także w Europie Środkowej, obejmując m.in. przemysł motoryzacyjny, logistykę i usługi transportowe oraz duże obiekty sportowe takie jak stadiony. Z zalet czwartej fazy rozwoju internetu z powodzeniem korzystają także start-upy _ –. dodał Ganser.

Pierwsze tego rodzaju badanie pokazuje, że największa wartość wygenerowana przez IoE w 201. roku związana będzie z łańcuchem dostaw (158,8 miliarda dolarów) oraz z rozszerzeniem usług dla klientów (145,3 miliarda dolarów). Ponadto, ankietowani uznali przyspieszenie tempa innowacji, zaspokojenie potrzeb klientów związanych z nowymi sposobami interakcji oraz konieczność automatyzacji procesów biznesowych za czynniki napędzające rozwój Internetu Wszechrzeczy.

Badanie obejmujące 1. krajów generujących w sumie 70 procent światowego produktu krajowego brutto zostało przeprowadzone przez Cisco Consulting Services Research & Economics Practice, przy wsparciu Centrum Cyfrowego Biznesu działającego w ramach MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Analiza opiera się na badaniach, które na początku roku zostały przeprowadzone na zlecenie Cisco, według których kwota możliwa do uzyskania z tytułu zwiększenia efektywności operacyjnej i jakości obsługi klienta wynikająca z wykorzystania możliwości stwarzanych przez Internet Wszechrzeczy wyniesie około 14,4 biliona dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Android 4.2.2 dla Samsunga Galaxy S III"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)