Czy e‑booki czyta się wolniej?

Czy e-booki czyta się wolniej?
Źródło zdjęć: © Sony

05.07.2010 14:50, aktual.: 05.07.2010 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według badań przeprowadzonych przez duńskiego eksperta od ergonomii Jakoba Nielsena ludzie czytają szybciej teksty wydrukowane na papierze, niż wyświetlane na urządzeniach elektronicznych typu iPad, czytnik e-książek Kindle firmy Amazon, czy też na ekranie komputera

Według badań przeprowadzonych przez duńskiego eksperta od ergonomii Jakoba Nielsena ludzie czytają szybciej teksty wydrukowane na papierze, niż wyświetlane na urządzeniach elektronicznych typu iPad, czytnik e-książek Kindle firmy Amazon, czy też na ekranie komputera.

Podczas eksperymentu 3. osobom dano do przeczytania opowiadanie Ernesta Hemingwaya. Jak się okazało, na zapoznanie się z lekturą na iPadzie potrzebowały one średnio 6,2 procent więcej czasu niż w przypadku książki drukowanej, a na Kindle'u zajęło im to 10,7 procent dłużej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Nielsen zaznacza jednak, że z uwagi na duże zróżnicowanie rezultatów pod względem statystycznym nie są one wystarczająco obiektywne, aby na ich podstawie porównywać szybkość obu czytników elektronicznych. Przede wszystkim minimalnej oszczędności czasu nie można uznać za kryterium decydujące na korzyść jednego, bądź drugiego urządzenia. Niemniej jednak w obydwu przypadkach różnica względem książki drukowanej jest wyraźna.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)