Człowiek potrafi widzieć w ciemności - ty także. Zrób ten prosty test

Człowiek potrafi widzieć w ciemności - ty także. Zrób ten prosty test

Człowiek potrafi widzieć w ciemności - ty także. Zrób ten prosty test
Źródło zdjęć: © Fotolia
28.03.2016 15:52, aktualizacja: 29.03.2016 11:51

Najnowsze badania dowodzą, że ludzie przebywający w zupełnych ciemnościach nie stają się w pełni ślepi. Większość z nas może dostrzec ruchy naszych ciał. Czy ty też masz taką umiejętność? Zrób prosty test i sprawdź!

Aby dowiedzieć się, czy należymy do grona "wybrańców", którzy potrafią coś zobaczyć w ciemności, należy albo stanąć zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, albo przesłonić oczy czymś nieprzepuszczającym światła. Następnie musimy przesunąć ręką przed twarzą. Ujrzałeś przed sobą rozmazany kształt? Jeśli tak, oznacza to, że potrafisz "widzieć" w ciemności.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Rochester i Uniwersytetu Vanderbilt ludzki mózg jest w stanie nauczyć się śledzić ruchy naszego ciała nawet, gdy teoretycznie nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć.

- Czy jest to zdolność wrodzona czy wyuczona? Jestem pewny, że zawdzięczamy ją naszemu doświadczeniu - powiedział prof. Duje Tadin z Uniwersytetu Rochester. - Nasze mózgi potrafią uczyć się na podstawie znanych modeli. Umysł wykorzystuje znany wzorzec: wzrokowy, słuchowy, myślowy czy ruchowy i w logiczny sposób wykorzystuje go w nowej sytuacji - dodaje naukowiec. Oznacza to, że ponieważ mózg wie, że ruszamy ręką, dopasowuje odpowiedni wzorzec wzrokowy i "umieszcza" go tam, gdzie według jego przewidywań znajduje się dłoń.

Badacze doszli do takich wniosków podczas eksperymentu, w który zaangażowanych było 12. ochotników. Badanych umieszczali kolejno w ciemnym pomieszczeniu i kazali im przesuwać dłoń przed twarzą. Dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego, naukowcy byli w stanie śledzić ruch gałek ocznych i na tej podstawie uzyskać pewność, że ochotnicy rzeczywiście coś widzieli, a nie tylko wyobrażali to sobie.

- Podczas gdy to zjawisko jest dla nas oczywiste, musieliśmy znaleźć sposób, aby określić, czy inni ludzie też widzą ruchy swoich rąk, czy tylko tak mówią, bo chcielibyśmy usłyszeć właśnie taką odpowiedź - opowiadał prof. Randolph Blake z Uniwersytetu Vanderbilt.

Po porównaniu zachowań gałek ocznych, gdy badani stojąc w zupełnych ciemnościach, nie ruszali rękoma, oraz gdy ten ruch wykonywali, naukowcy doszli do wniosku, że większość ludzi rzeczywiście dostrzega zarys swoich dłoni.

- Nie możesz sobie po prostu wyobrazić celu i potem śledzić go bez żadnych zakłóceń w ruchu gałek ocznych. Jeśli dany obiekt w rzeczywistości nie istnieje, to ruch oczu jest przerywany- wyjaśnił David Knill z Uniwersytetu Rochester.

Co ciekawe, badacze postanowili sprawdzić również, jak widzą po ciemku osoby zwane synestetami. Synestezja to niezwykła zdolność równoczesnego odbierania jednego typu bodźca za pomocą kilku zmysłów. Mówiąc bardziej obrazowo –. jest to pomieszanie zmysłów: widzenie dźwięków, smakowanie barw, słyszenie zapachów czy czucie woni kształtów.

W eksperymencie wzięła udział Lindsay Bronnenkant - synestetka, która stale współpracuje na uczelni z jednym z autorów badań. Okazało się, że i ona wdziała swoją dłoń. Jak opisywała, zobaczyła przed sobą coś w rodzaju poruszającego się bardzo bladego punktu świetlnego.

Naukowcy przeprowadzili również eksperyment, podczas którego to oni poruszali ręką przed oczami badanych. W tym wypadku jednak nie potrafili oni jednak dobrze śledzić ruchów dłoni.

Źródło: ScienceDaily

AB/amd/jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)