Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów

Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów11.10.2019 18:10
Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów
Źródło zdjęć: © iStock.com

Zaawansowana infrastruktura miejska i wiejska Majów zmieniła ekosystemy w globalnie ważnych lasach tropikalnych. To prawdopodobnie pierwsze działania człowieka, które tak wpłynęły na środowisko.

Badacze z "Univeristy of Texas" odkryli, że działalność Majów miała wcześniejszy, bardziej intensywny i geograficznie większy wpływ na lasy tropikalne, niż dotychczas sądzono. To dowodzi, że okres, w którym człowiek zaczął toksycznie wpływać na środowisko, zaczął się znacznie wcześniej.

Majowie przekształcili lasy w kompleksy podmokłych pól i wykopali kanały w celu zarządzania jakością i ilością wody. Powodem tego była m.in. powiększająca się populacja.

Na polach naukowcy odkryli dowody uprawiania takich roślin, jak m.in. kukurydza. Znaleźli także muszle i kości zwierząt, co wskazuje na ich hodowle.

Zwiększone CO2

Według naukowców powiększanie kompleksów podmokłych pół generowało CO2 poprzez wypalanie lasów, a rolnictwo generowało metan.

Według badaczy nawet te niewielkie zmiany mogły ocieplić planetę, co daje do myślenia w sprawie dzisiejszych przemian.

"Zrozumienie funkcjonowania ówczesnego rolnictwa ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia minionych społeczności i ich wpływu na czasy, w których żyjemy teraz. Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie dowodów na wczesny i rozległy wpływ człowieka na globalne obszary tropikalne." – powiedział przewodniczący badaniu Tim Beach.

Źródło: Gizmodo.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)