Czarne chmury nad producentami telefonów komórkowych

Czarne chmury nad producentami telefonów komórkowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.01.2009 12:01, aktual.: 27.01.2009 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według raportu Strategy Analytics, globalny rynek telefonów komórkowych w 2009 roku skurczy się przynajmniej o 9 procent. To pierwszy taki spadek od 2001 roku. Analitycy są pewni, że to efekt recesji gospodarczej i niższych wydatków konsumpcyjnych.

W raporcie Strategy Analytics czytamy: "Rokowania na pierwszą połowę 2009 roku są bardzo słabe. Rynek telefonów komórkowych będzie przeżywać podwójne spowolnienie. Pierwsze trudności związane z redukcją personelu miną w maju. Kolejne problemy rozpoczną się tuż po wakacjach, kiedy produkty z rozwiniętych rynków nie znajdą nigdzie popytu".

W 2008 roku sprzedano 1,18 miliardów telefonów komórkowych. Według prognozy Strategy Analytics w 2009 producenci komórek sprzedadzą 1,08 miliarda swoich produktów, a to oznacza spadek o prawie 9%. Podobne załamanie rynku było widoczne w 2001 roku kiedy to najwięksi producenci zanotowali spadek sprzedaży o 6 procent.

Według analityków rynku obecne spowolnienie gospodarki jest naturalnym czynnikiem, a stan "nasycenia" nie może trwać wiecznie. Z drugiej strony recesja ma fatalne skutki dla wszystkich. Detaliści zaciągnęli kredyty a teraz nie mają komu sprzedać aparatów komórkowych. Z kolei konsumenci opóźniają zakupy ze strachu i liczą na poprawę sytuacji gospodarczej. To przypomina błędne koło.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)