Cyberwojna to e-biznes - 30 milionów dolarów rocznie

Cyberwojna to e‑biznes - 30 milionów dolarów rocznie

Cyberwojna to e-biznes - 30 milionów dolarów rocznie
Źródło zdjęć: © chip.pl
09.10.2015 14:14, aktualizacja: 09.10.2015 14:40

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Cisco zadali cios grupie hakerów, którzy czerpali 30 mln dolarów rocznie wykorzystując zestaw eksploitów o nazwie Angler.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Cisco zadali cios grupie hakerów, którzy wykradali 30 mln dolarów rocznie wykorzystując zestaw eksploitów o nazwie Angler.

Angler to jeden z najbardziej zaawansowanych i niebezpiecznych zestawów exploitów na rynku. Został zaprojektowany w taki sposób, aby omijać systemy bezpieczeństwa i atakować jak największą liczbę urządzeń. Był wykorzystany w wielu głośnych kampaniach hakerskich, wykorzystujących techniki takie jak malvertising (złośliwy kod w reklamach) czy ransomware (oprogramowanie wymuszające zapłatę okupu).

Analitycy Cisco odkryli, że niespotykanie duża liczba serwerów proxy wykorzystywanych przez Anglera jest zlokalizowana na komputerach firmy Limestone Networks. Korzystająca z nich grupa hakerów była odpowiedzialna za 50 procent wszystkich ataków z użyciem Anglera, których ofiarami padało 90 tys. osób dziennie.

Cisco zatrzymało u swoich klientów przekierowania ruchu na serwery proxy zawierające Anglera oraz opublikowało reguły i protokoły, które pozwolą innym na zabezpieczenie siebie i swoich klientów.

To duży cios dla wciąż rosnącej „gospodarki hakerskiej”, która poprzez wymuszenia cyfrowego okupu i sprzedaż na czarnym rynku wykradzionych adresów IP, informacji z kart kredytowych czy cyfrowej tożsamości generuje rocznie setki milionów dolarów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Twórca Wikipedii: zakazywanie szyfrowania danych to głupota

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)