Crowdfunding po polsku. Zobacz jakie projekty zebrały najwięcej pieniędzy
11.12.2016 13:48
Wyjazd wrocławskich studentów na finał konkursu NASA, wyprawa Aleksandra Doby przez Atlantyk, czy budowa prototypowego środka transportu Hyperloop to projekty, które zostały zrealizowane dzięki polskim portalom crowdfudingowym. W Polsce istnieje wiele takich serwisów, a niektóre z nich są poświęcone projektom o konkretnej tematyce jak np. megatotal.pl - projekty muzyczne, wydawnicze, kulturowe; mintu.me - projekty i usługi ekologiczne; rockmelon.pl - projekty muzyczne; czy fans4club.pl - portal który zrzesza projekty wspierające klubu sportowe, i który ma na swoim koncie największą akcję crowdfundingową w Polsce - "Wisła Kraków to nasza historia". W Polsce istnieją też biznesowe portale crowdfundingowe, na których można kupić akcje lub obligacje firm, na nich jednak nie będziemy się skupiać w poniższym zestawieniu. Najpopularniejszymi portalami w naszym kraju są polakpotrafi.pl i wspieram.to, a najciekawsze, zamieszczane na nich projekty zbierają dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy złotych, wielokrotnie przekraczając założone cele. W tym zestawieniu prezentujemy te, które okazały się największym sukcesem.
"Wisła Kraków to nasza historia" - 823 129 złotych
"Wisła Kraków to nasza historia" to największa akcja crowdfundingowa w Polsce zarówno pod względem zebranej kwoty, jak i liczby wspierających. Ponad 12 tysięcy kibiców zebrało, za pomocą portalu fans4club.com, ponad 820 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na odbudowę sytuacji finansowej klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Akcja została zorganizowana z okazji meczu “Gwiazdy dla Białej Gwiazdy”, w którym wzięli udział legendarni piłkarze Wisły. Fans4club.com to crowdfundingowy serwis, na który trafiają projekty związane ze sportem.
Ogólnopolska trasa Hejtbusters - 600 410 złotych
"Czas powiedzieć STOP hejtowaniu" - to hasło przewodnie książki "Hejtoholik" Michała Wawrzyniaka, w której zwraca uwagę na problem hejtu, który z internetu zaczyna wychodzić na ulice i do codziennego życia. Crowdfundingowa akcja miała na celu sfinansowanie trasy Hejtbusters po Polsce, spotkań z autorem i warsztatów na temat radzenia sobie z hejtem w sieci i w życiu. Akcja okazała się ogromnym sukcesem zbierając ponad 1800 procent z założonego celu.
"Wstęga Pamięci" - 385 615 złotych
"Wstęga Pamięci" to projekt pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli i ginęli w drugiej wojnie światowej. Pomnik ma być elementem Ogrodu Pamięci Narodowej w Krakowie koło Wawelu. Głównym elementem pomnika ma być właśnie "Wstęga Pamięci" czyli betonowy mur w kształcie granic Polski z 1939 roku. Obecnie pomysłodawcy projektu zbierają dodatkowe fundusze od dużych sponsorów, aby w 2016 roku zebrać całą kwotę potrzebną na zbudowanie pomnika czyli półtora miliona złotych
Reaktywacja magazynu o grach "Secret Service" - 284 110 złotych
Magazyn o grach komputerowych "Secret Service" był prekursorem w wielu dziedzinach. Wydawany od 1993 roku był obowiązkowym, comiesięcznym, zakupem dla każdego fana gier komputerowych. Mimo początkowego sukcesu i popularności "Secret Service" zawiesił działalność w 2001 roku. Crowdfundingowa akcja z 2014 miała na celu reaktywację legendarnego czasopisma. Na początku okazała się wielkim sukcesem, zakładany cel został osiągnięty w 24 godziny a następnie jeszcze kilkukrotnie przekroczony. Niestety pomimo zebrania wymaganych funduszy reaktywacja magazynu nie udała się. Zostały wydane 2 numery, po czym prawa do marki "Secret Service" wygasły i akcja została zawieszona, wzbudzając przy tym duże niezadowolenie wspierających osób, a redakcja pisma przeszła do nowego tytułu "Pixel".
Zostać Mistrzem Świata Superbike - Dwa koła, jedno marzenie - 137 210 złotych
Adrian Pasek to rajdowy kierowca motocyklowy, które chce ścigać się w najważniejszych zawodach świata - Superbike. Dostępne one są tylko dla najlepszych, a kierowca, który chce się w nich ścigać musi udowodnić, że jest wart miejsca na linii startowej. Dla Adriana Paska droga ta wiedzie przez zawody Yamaha R6 Cup, które są uważane za kuźnię motocyklowych talentów. Dzięki akcji na wspieram.to Adrian zebrał ponad 130 tysięcy złotych na udział w zawodach w 2015 roku. Po 8 wyścigach zajął 6. miejsce jako najwyżej sklasyfikowany z polskich motocyklistów.
Pan Lodowego Ogrodu - Gra planszowa - 124 511 złotych
Gra planszowa stworzona na podstawie bestsellerowej, czterotomowej powieści Jarosława Grzędowicza pt. „Pan Lodowego Ogrodu”, to gra strategiczna dla 2-4 graczy. Nie jest wymagana znajomość historii popularnej powieści i każdy kto lubi walkę o wpływy i terytoria na pewno polubi tę grę. Akcja na wspieram.to okazała się dużym sukcesem, a jej pomysłodawcy zebrali ponad dwa razy więcej niż sobie zaplanowali, od prawie tysiąca osób.
Przeniesienie największego w Polsce makerspace „Zakład” - 112 954 złotych
Makerspace "Zakład" to miejsce w Poznaniu, w którym twórcy mogą znaleźć potrzebne im narzędzia i maszyny do urzeczywistnienia swoich projektów. Największy w skali kraju makerspace oferował przestrzeń do tworzenia elektroniki, krawiectwa, druku 3D, fotografii, wyrobów stolarskich i metalowych. Jednak miejsce, w którym się znajdował zostało sprzedane, i wszyscy najemcy musieli je opuścić. Dzięki akcji na polakpotrafi.pl udało się znaleźć nowe miejsce dla "Zakładu" i zorganizować jego przeprowadzkę. Nowy "Zakład" ma zostać otwarty wiosną 2017.