Co z tym polskim Hyperloopem?
29.08.2017 11:34, aktual.: 29.08.2017 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do powstania funkcjonalnego toru Hyperloopa jeszcze długa droga. W Polsce wiele się mówi o budowie takiego połączenia, ale nie wiadomo czy i kiedy coś z tego wyniknie. Realnymi wynikami mogą za to pochwalić się polscy studenci, którzy budują własną kapsułę.
Hyperloop to niezwykle medialny temat. Sami zajmujemy się nim za każdym razem gdy nowe informacje wypływają na światło dzienne. Ciężko się dziwić.* Każdy z nas chciałby podróżować między miastami z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę.* Wystarczy sobie wyobrazić, że weekendowy wypad nad morze zająłby kilkadzisiąt minut a nie kilka godzin, aby zachwycić się i kibicować temu pomysłowi.
Chociaż technologia Hyperloop to cały czas głównie idea i ma wielu sceptyków, do których się osobiście zaliczam, to ma w Polsce wielu zwolenników. Jaworzno chce udostępnić teren pod tor testowy Hyperloopa. Zaproponowana trasa z Warszawy do Wrocławia zakwalifikowała się do konkursu organiozwanego przez Hyperloop One Global Challenge. Budowy trasy Hyperloop w Polsce chce poseł Piotr Liroy-Marzec. A* Polski zespół studentów buduje własną kapsułę w ramach konkursu Hypeloop Pod Challange organizowanego przez Elona Muska.* Jak na razie to oni jedyni czynią realne postępy.
Zespół Hyper Poland University Team z Politechniki Warsawskiej uczestniczy w konkursie na kapsułę, która w przyszłości ma przewozić ludzi w próżniowych tunelach. Polscy studenci zakwalifikowali się do obydwu etapów konkursu i dwukrotnie byli ze swoim projektem w Kaliforni, gdzie powstał testowy tor o długości ok. 1200 metrów. Nie udało im się niestety zakwalifikować do, przeprowadzanych w weekend testów prędkośći, ale jak mówią zebrali ogromne doświadczenie i nawiązali ważne kontakty.
- Konkurs SpaceX Hyperloop Pod Competition był niesamowitym doświadczeniem pod wieloma względami - mówi Paweł Radziszewski, koordynator zespołu Hyper Poland University Team. - Przede wszystkim realnie można było zweryfikować technologie, nad którymi pracowaliśmy od 10 miesięcy. Udane testy naszej kapsuły uważamy już za duży sukces. Drugim aspektem była możliwość poznania ludzi i wymiany doświadczeń z zespołami, które również zajmują się tą technologią. W przyszłości pozwoli to nam nawiązać szerszą współpracę nad rozwojem technologii Hyperloop. Pomino tego, że były to zawody, zaskoczyło nas jak zespoły wspierały siebie nawzajem, żeby wszystkim udało się przejść testy jak najlepiej.