Co to jest kod EAN? Wyjaśniamy, jak uzyskać kod EAN

Co to jest kod EAN? Wyjaśniamy, jak uzyskać kod EAN
Źródło zdjęć: © Pxhere

29.10.2019 16:36, aktual.: 05.02.2020 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kod EAN, lepiej jest znany jako kod kreskowy, który znajduje się na każdym produkcie na świecie. Jak uzyskać taki kod i czemu służy? Wyjaśniamy w prostych słowach.

Co to jest kod EAN?

Kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number) to rodzina kodów kreskowych, stosowana na wszystkich produktach na świecie. Zwykle pierwsze 3 cyfry kodu EAN to kod kraju, w którym został wydany kod towaru (prefix GS1). Dla Polski to numer 590. Nie oznacza to, że produkt został w tym kraju wyprodukowany ani że producent ma w tym kraju siedzibę. W innych wariantach kodów pierwsze cyfry to waga.

Kod EAN, wydrukowany jako kod kreskowy, może mieć dwie postaci:
• EAN-13 (GTIN-13) zawiera 12 cyfr danych i jedną cyfrę kontrolną
• EAN-8 (GTIN-8) zawiera 7 cyfr danych i jedną cyfrę kontrolną.

Od 2005 roku kod EAN jest ujednolicony na całym świecie, także z systemem amerykańskim. Kody są stosowane do identyfikacji opakowań pojedynczych i zbiorczych. EAN-13, mający więcej cyfr, jest używany między innymi do kodowania numerów ISBN książek oraz ich odpowiedników dla czasopism i multimediów.

Jak uzyskać kod EAN?

Jeśli prowadzisz firmą i chcesz uzyskać kod EAN dla swojego produktu, musisz zwrócić się do europejskiej organizacji GS1 – to jedyny podmiot, który może oficjalnie przyznać kody EAN twoim produktom. Proces ten zajmie maksymalnie 3 dni.

By uzyskac kod EAN, musisz wypełnić wniosek na polskiej stronie organizacji. Poza EAN, GS1 wydaje także numery GTIN i GLN, które są są obowiązkowe dla większości internetowych i tradycyjnych sprzedawców, w tym Amazon, eBay, Alibaba, Google, Carrefour, Tesco.

Wyszukiwarka kodów EAN

Organizacja GS1 udostępnia na swojej stronie wyszukiwarkę kodów. Możesz tam wpisać cyfry znajdujące się pod paskami kodu na opakowaniu produktu, by dowiedzieć się, do kogo należy kod i jak się z tą firmą skontaktować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)