Co to jest HDR i Dolby Vision w telewizorze? Czy warto kupić sprzęt z tymi bajerami?

Co to jest HDR i Dolby Vision w telewizorze? Czy warto kupić sprzęt z tymi bajerami?

Co to jest HDR i Dolby Vision w telewizorze? Czy warto kupić sprzęt z tymi bajerami?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
02.07.2016 09:27, aktualizacja: 04.02.2020 13:52

Co to jest to HDR i czy warto kupić telewizor z tą technologią? Co to jest Dolby Vision i czym się różni od HDR10? Warto to wiedzieć, zanim wybierzecie się do sklepu po nowy sprzęt. Wyjaśniamy w prostych słowach, na co zwrócić uwagę.

Co to jest HDR?
HDR (z ang. High Dynamic Range) to technologia pozwalająca wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych obszarach. Wyświetlacze obsługujące technologię HDR pozwalają oddać te wyższe stopnie światła zawarte w jasnych partiach obrazu bez „spłaszczania”. Innymi słowy, oddać lepiej to, co było widziane przed kamerą.

Klasyczny telewizor (SDR) kontra nowoczesny z HDR

Dotychczasowe wyświetlacze SDR miały ograniczoną jasność do ok. 100cd/m2. ponieważ ograniczenia techniczne ekranu nie pozwalały na uzyskanie lepszego wyniku. Wprawdzie współczesne telewizory potrafią pokazać jaśniejszy obraz, jednak w studiach filmowych i graficznych nie stosowano do tej pory takich ustawień, toteż rozjaśnienie wyświetlacza nadmiernie rozjaśniało obraz jako całość. To właśnie dlatego pojawienie się księżyca na nocnym niebie skutkuje tym, że czerń staje się szara i znikają detale.

Technologia HDR zmienia to podejście i ustala maksymalną jasność znacznie, znacznie wyżej –. nawet do 10 000cd/m2. To ponad 100-krotny wzrost! Dzięki wprowadzeniu takich zmian na poziomie norm treść, która trafi na nasz ekran, nie będzie nadmiernie jaskrawa i męcząca dla zmysłu wzroku. Jedynie detale, opisane już na etapie produkcji filmu jako najjaśniejsze, zyskają na intensywności. Dzięki temu obraz będzie bliższy rzeczywistemu.

Obraz
© Kliknij w obrazek, aby powiększyć grafikę (fot. Materiały prasowe)

Zastosowanie technologii poszerzonego zakresu tonalnego (HDR) pozwala na zachowanie kontrastu oraz kolorów oryginalnej produkcji w dużo większym stopniu. Wyświetlacz zgodny z HDR jest w stanie odebrać większą ilość informacji o kolorach i kontraście, a następnie przetworzyć je na obraz lepszej jakości - dzięki poszerzonemu zakresowi tonalnemu jest on o wiele bardziej zbliżony do rzeczywistości widzianej przez ludzkie oko.

Nowe oznaczenia w sklepach: Dolby Vision oraz HDR10

Najpopularniejsze dostępne na rynku standardy HDR to HDR1. oraz HDR Dolby Vision. Z perspektywy jakości obrazu, HDR Dolby Vision ma sporą przewagę. Przy HDR10 cały film otrzymuje jedną, zakodowaną informację o rozpiętości tonalnej. Telewizor ją dekoduje i jednorazowo zmienia swoje ustawienia. Przy Dolby Vision każda z klatek filmu posiada zakodowaną odrębną informację. Znając takie parametry, telewizor jest w stanie oddać obraz tak, jak przewidział to autor obrazu, bo modyfikuje nieustannie swoje ustawienia.

Różnica pomiędzy dwoma standardami HDR sprowadza się do tego, że HDR1. narzuca jedną wartość jasności reżyserskiej dla całego filmu, a bogatszy Dolby Vision precyzuje ją niezależnie dla każdej klatki.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Najlepszy do tego jest OLED

Nocne niebo nie wszędzie wygląda tak samo spektakularnie. Sztuczne światło rozproszone w atmosferze sprawia, że bardzo trudno jest dostrzec gwiazdy i inne obiekty astronomiczne o małej jasności. Matryca OLED pozwala uzyskać idealnie czarny obraz, ciemny jak nocne niebo w miejscach odległych od skupisk ludzkich, takich jak Biegun Północny czy środek pustyni.

Duża jasność ekranu nie zawsze przekłada się na wyższą jakość obrazu. Chociaż matryca LCD ma tutaj nieco większe możliwości niż OLED, nie pozwala na pełne odwzorowanie obrazu HDR, ponieważ wymaga stosowania modułów podświetlenia, których nie da się całkowicie wyłączyć. Innymi słowy, telewizory LCD mają ograniczoną zdolność do odwzorowywania ciemnych obiektów, ponieważ ich ekran nie może być idealnie czarny.

Diody organiczne, które stanowią samodzielne źródło światła, pozwalają precyzyjne odwzorować bardzo małe wartości luminancji, w tym idealną czerń. Dzięki temu matryce OLED posiadają najwyższy współczynnik kontrastu na rynku oraz szerszy niż w wyświetlaczach LCD zakres tonalny, dzięki czemu mogą wyraźnie odwzorować szczegóły nawet w najciemniejszych obszarach obrazu.

W ocenach wielu ekspertów z całego świata matryca OLED jest uznawana za idealny wyświetlacz. Czysta czerń pozwala na uzyskanie bogatszej palety barw, piksele emitujące światło sprawiają, że panel doskonale nadaje się do wyświetlania nowoczesnego obrazu HDR.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)