Co to jest chmura i chmura obliczeniowa? Wyjaśniamy w prostych słowach

Co to jest chmura i chmura obliczeniowa? Wyjaśniamy w prostych słowach
Źródło zdjęć: © Shutterstock

01.06.2016 11:36, aktual.: 18.02.2020 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chmura czy chmura obliczeniowa pozwalają nam przechowywać dane na wirtualnych dyskach, dzięki czemu możemy oszczędzić miejsce na dyskach lokalnych. Ale jak dokładnie działa i jak z niej korzystać? Odpowiadamy

Co to jest chmura internetowa?

Chmura - z języka angielskiego "cloud" oraz chmura obliczeniowa - "cloud computing", są to wirtualne dyski, na których przechowywane są nasze dane gromadzone na różnego rodzaju urządzeniach. Ilość zbieranych przez nas danych wzrasta z roku na rok lawinowo. Coraz trudniej zapanować nad najważniejszymi, nie wspominając o ich przechowywaniu. Z pomocą idą popularne w sieci usługi wirtualnych dysków - tzw. chmur.

Zamiast trzymać zdjęcia z wakacji na dysku własnego komputera, możemy przesłać je do "chmury" i mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca na świecie. Innym przykładem jest możliwość korzystania z oprogramowania kupionego przez kogoś i znajdującego się na zupełnie innym komputerze. Zamiast samodzielnie kupować licencję i instalować program łączymy się z nim zdalnie i w taki sposób pracujemy.

Z takiego rozwiązania często też korzystają producenci filmowi. Przeliczanie ogromnej ilości danych komputerowych związanych z efektami specjalnymi wymaga potężnych komputerów i sporej ilości czasu. Wysłanie takich danych do usługi chmurowej pozwala skorzystać z czyichś komputerów, zamiast kupować własne. W takim wypadku mówimy o chmurze obliczeniowej.

Najbardziej popularne w sieci usługi, dostarczające wirtualnej przestrzeni na przechowywanie danych to Google Drive oraz DropBox.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)