Co to jest chmura i chmura obliczeniowa? Wyjaśniamy w prostych słowach

Co to jest chmura i chmura obliczeniowa? Wyjaśniamy w prostych słowach
Źródło zdjęć: © Shutterstock

01.06.2016 11:36, aktual.: 18.02.2020 14:23

Chmura czy chmura obliczeniowa pozwalają nam przechowywać dane na wirtualnych dyskach, dzięki czemu możemy oszczędzić miejsce na dyskach lokalnych. Ale jak dokładnie działa i jak z niej korzystać? Odpowiadamy

Co to jest chmura internetowa?

Chmura - z języka angielskiego "cloud" oraz chmura obliczeniowa - "cloud computing", są to wirtualne dyski, na których przechowywane są nasze dane gromadzone na różnego rodzaju urządzeniach. Ilość zbieranych przez nas danych wzrasta z roku na rok lawinowo. Coraz trudniej zapanować nad najważniejszymi, nie wspominając o ich przechowywaniu. Z pomocą idą popularne w sieci usługi wirtualnych dysków - tzw. chmur.

Zamiast trzymać zdjęcia z wakacji na dysku własnego komputera, możemy przesłać je do "chmury" i mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca na świecie. Innym przykładem jest możliwość korzystania z oprogramowania kupionego przez kogoś i znajdującego się na zupełnie innym komputerze. Zamiast samodzielnie kupować licencję i instalować program łączymy się z nim zdalnie i w taki sposób pracujemy.

Z takiego rozwiązania często też korzystają producenci filmowi. Przeliczanie ogromnej ilości danych komputerowych związanych z efektami specjalnymi wymaga potężnych komputerów i sporej ilości czasu. Wysłanie takich danych do usługi chmurowej pozwala skorzystać z czyichś komputerów, zamiast kupować własne. W takim wypadku mówimy o chmurze obliczeniowej.

Najbardziej popularne w sieci usługi, dostarczające wirtualnej przestrzeni na przechowywanie danych to Google Drive oraz DropBox.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)