Co roku umiera 1,5 mln osób. Nowa "rewolucyjna" szczepionka już powstaje
W Polsce przeciwko gruźlicy szczepi si ę główną dzieci. Naukowcy pracują nad udoskonaloną wersją, którą stosować będą mogli także dorośli. Może to być prawdziwa rewolucja w walce z chorobą.
W maju Wiadomości WP informowały, że nauczycielka jednego z krakowskich przedszkoli zachorowała na gruźlicę. Z kolei w 2018 roku niemieccy naukowcy zaniepokojeni byli coraz częstszymi przypadkami odpornych na antybiotyki zarazków. W Polsce na gruźlicę szczepi się przede wszystkim dzieci, ale to wciąż groźna choroba zagrażającą wszystkim. Według WHO rocznie umiera przez nią 1,5 mln ludzi na świecie. Ponad 10 mln rocznie zaraża się tą niebezpieczną chorobą.
Prof. David Lewinsohn z Oregon Health & Science University wraz z zespołem pracuje nad "rewolucyjną" szczepionką. Według jego słów działa nawet u osób już zakażonych prątkami gruźlicy - czytamy na portalu Nauka w Polsce.
Obecnie szczepionka testowana jest na grupie 3,5 tys. ludzi w Afryce. Potrzeba więcej badań zanim mogłaby trafić na rynek. Stanie się to nie wcześniej niż w 2028 roku - twierdzą lekarze. Według naukowców nowa szczepionka jest szansą na to, by zrewolucjonizować walkę z gruźlicą.
WHO do 2035 r. zamierza zmniejszyć liczbę nowych zakażeń o 90 proc. oraz zgonów – o 95 proc. Najwięcej osób umiera na gruźlicę w Indiach. W Polsce zapadalność jest "niska". Jedynie w 22 państwach Europy jest szansa na całkowite wyeliminowanie choroby.