Co nas atakowało w styczniu?

Co nas atakowało w styczniu?

Co nas atakowało w styczniu?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
22.02.2010 14:58, aktualizacja: 22.02.2010 15:12

Kaspersky Lab Polska, prezentuje styczniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN)

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 1. najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Kaspersky Lab)

Powyższy wykres przedstawia dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Odpowiadają one za nieco ponad 70. infekcji w skali kraju. Tabela poniżej pokazuje także zmiany jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Kaspersky Lab)

W styczniowym rankingu aż pięć miast odnotowało wzrost, a tylko dwa spadek w stosunku do grudnia 2009. Już od kilku miesięcy bez zmian na drugiej pozycji znajduje się Bydgoszcz, wprawdzie w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano nieznaczny spadek infekcji, nie zmienia to jednak faktu, że nadal miasto to zajmuje drugą lokatę. W zestawieniu znalazła się też jedna nowość - Gdynia. Gdyby nie rozpatrywać Gdańska i Gdyni oddzielnie, lecz jako część Trójmiasta, znalazłoby się ono na czwartym miejscu zestawienia. Miejmy nadzieję, że w kolejnym zestawieniu nie znajdzie się całe Trójmiasto.

Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

• poniżej 1,5% - kolor zielony
• między 1,51% a 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
• między 9,01% a 20% - kolor czerwony
•. powyżej 20% - kolor bordowy

Obraz
© Poziom infekcji w poszczególnych województwach, styczeń 2010. Kliknij, aby powiększyć (fot. Kaspersky Lab)

Od tego zestawienia drobnej zmianie ulega system oceniania stopnia infekcji w województwach. Od tej pory kolorem zielonym oznaczane będą tereny, gdzie aktywność szkodników jest najmniejsza - poniżej 1,5%.

W styczniu aż dziewięć województw przekroczyło 5. próg infekcji, jest to już więcej niż połowa. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kiedy ukazują się raporty dla Polski.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=580.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Kaspersky Lab)

Wszystkie szkodliwe programy z Top 2. w styczniu odpowiadają za niemal połowę infekcji systemów polskich użytkowników (dokładnie 48,94%). Podobnie jak w przypadku zestawienia miast, tak i tutaj tabelka zaskakuje. Nie odnotowano żadnego spadku, a jedynie wzrosty, z czego największy aż o 8 pozycji (Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.wxmp).

Jedną z nowości jest Trojan-Downloader.Win32.NSIS.az, który po instalacji w systemie i uruchomieniu przeglądarki Firefox, wykorzystuje plik explorer.exe do wyświetlania reklam typu pop-up. Modyfikuje on także wpisy w menu Dodaj/usuń programy w taki sposób, że przy próbie odinstalowania go w tradycyjny sposób znika z listy, dając użytkownikowi poczucie, że pozbył się problemu. W rzeczywistości szkodnik pozostaje w systemie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)