Co można odzyskać ze starych sprzętów?

Co można odzyskać ze starych sprzętów?
Źródło zdjęć: © jupiterimages.com

17.11.2010 13:51, aktual.: 17.11.2010 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Postęp technologiczny w branży IT jest na tyle duży, że trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Aby posiadać nowoczesny telefon komórkowy czy komputer należałoby co kilka miesięcy wymieniać...

Postęp technologiczny w branży IT jest na tyle duży, że trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Aby posiadać nowoczesny telefon komórkowy, czy komputer należałoby co kilka miesięcy wymieniać przestarzały już sprzęt. Na śmietniska na masową skalę trafiają urządzenia, które jeszcze kilka lat temu były szczytem osiągnięć techniki.

Co zrobić, aby nasza planeta nie utonęła pod stertą e-śmieci? Elektroniczne odpady muszą być poddawane powtórnemu przetworzeniu, a odzyskane w ten sposób surowce powinny być wykorzystane przy produkcji nowych urządzeń. Władze mają więc duże pole do popisu w tworzeniu odpowiednich regulacji i egzekwowania istniejącego już prawa, a także pobudzania różnego rodzaju inicjatyw społecznych i gospodarczych.

Podczas amerykańskich obchodów Dni Recyklingu rozgorzała dyskusja na temat powiększającej się sterty elektronicznych odpadów. Problem okazał się większy niż do tej pory sądzono. Zastanawiano się jak można sobie z nim poradzić. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska należy skupić się na prowadzeniu zrównoważonej polityki zarządzania odpadami elektronicznymi, opartej na zbiorze tzw. dobrych praktyk. Ponadto Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza szukać sposobów na odzyskanie i powtórne przetworzenie materiałów wykorzystanych do produkcji monitorów, komputerów i drukarek. Jak się okazuje, w elektronicznych odpadach można znaleźć mnóstwo cennych surowców. Przykładowo z odpadów w postaci jednego miliona telefonów komórkowych odzyskano około:
- 34 kg złota,
- 350 kg srebra,
- 15 kg palladu,
- 15,87 ton miedzi.

Interesująca wydaje się informacja dotycząca złota, którego uncja (ok. 2. g) w chwili obecnej warta jest około 1300 dolarów.

Jeden z przedstawicieli Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wypowiedział się na temat problemu e-śmieci. -_ Nadal zbyt wiele zużytych urządzeń elektronicznych jest składowana na wysypiskach lub trafia do krajów, w których istnieje niewielka świadomość zagrożenia tymi odpadami. Powinny one zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania lub poddane procesowi recyklingu, który umożliwiłby odzyskanie jakże cennych surowców. Problem jest poważny, gdyż obserwujemy znaczący wzrost zagrożenia toksycznymi chemikaliami i innymi szkodliwymi substancjami, coraz częściej wykorzystywanymi do produkcji wszelkiego rodzaju elektroniki. Podjęliśmy już działania, dzięki którym USA ma szansę stać się światowym liderem w dziedzinie zrównoważonego zarządzania elektronicznymi odpadami _”.

Warto poruszyć również temat materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Kamieniem milowym dla jednego z największych producentów tego typu produktów na świecie - HP jest fakt, iż do dnia dzisiejszego firmie udało się odzyskać plastik z bagatela 1 miliarda kartridży. Ponadto do 201. roku HP zamierza wykorzystać do produkcji drukarek ponad 45 tys. ton plastiku pochodzącego z recyklingu. HP szacuje że taka polityka firmy, przyczyni się podczas produkcji do:

- zmniejszenia o 22 % emisji dwutlenku węgla do atmosfery, czyli tyle ile generuje około 300 samochodów rocznie;
- redukcji o 6. % zużycia wody, co można przeliczyć na 169 milionów spłukań wody w toalecie.

Komentarze (109)