Co dalej z domenami polska.pl i poland.pl?
MSZ chce uporządkować kwestie promocji Polski, a domeny polska.pl i poland.pl powinny być "w sposób kontrolowany wykorzystywane do celów promocyjnych" - powiedziała wiceszefowa resortu Beata Stelmach. Sprawą domen w poniedziałek zajmie się Rada Promocji Polski - dodała.
MSZ chce uporządkować kwestie promocji Polski, a domeny polska.pl i poland.pl powinny być "w sposób kontrolowany wykorzystywane do celów promocyjnych" - powiedziała wiceszefowa resortu Beata Stelmach. Sprawą domen w poniedziałek zajmie się Rada Promocji Polski - dodała.
Stelmach poinformowała o tym w czwartek w Sejmie, odpowiadając na pytanie posłów PiS o sprawę wydzierżawienia domen polska.pl i poland.pl spółce Agora SA. Posłowie PiS Jerzy Polaczek i Kazimierz Michał Ujazdowski przekonywali, że w ten sposób "rząd pozbył się i drastycznie ograniczył możliwości komunikacji społecznej i dbałości o interesy RP, w tym skutecznej promocji Polski za granicą".
Posłowie chcieli też wiedzieć, czy rząd wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, której celem byłoby objęcie szczególną ochroną prawną domen narodowych polska.pl i poland.pl.
Przed wydzierżawieniem spółce Agora oba narodowe adresy należały do Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), czyli publicznego instytutu badawczego podległego Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. NASK pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl".
Wiceminister SZ zaznaczyła, że kwestia, o którą pytają posłowie, wiąże się z brakiem skonsolidowanego programu promocji Polski. Jak podkreśliła, szef MSZ Radosław Sikorski wielokrotnie zwracał się do NASK w sprawie uporządkowania i skonsolidowania domen, "które w sposób naturalny kojarzą się z naszym krajem". Jej zdaniem pytanie PiS o domeny powinno zostać skierowane do ministerstwa nauki, ponieważ to nie szef MSZ nadzoruje właściciela domen z końcówką ".pl".
Stelmach poinformowała, że MSZ otrzymało zapewnienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że umowa, na mocy której wydzierżawiono domeny, "gwarantuje stały monitoring i nadzór nad treściami i daje prawo do zerwania tej umowy, gdyby pojawiły się treści, które są niezgodne z interesem państwa".
Wiceminister zapowiedziała, że Rada Promocji Polski przy MSZ, która jest organem doradczym premiera, w poniedziałek zajmie się sprawą domen polska.pl i poland.pl, by "podjąć konkretne działania, które zmierzałyby do próby uporządkowania promocji Polski, ale też działań, które zapewniłyby, że interes państwa jest w każdym miejscu chroniony".
Ujazdowski poinformował, że dysponuje korespondencją między ministrem spraw zagranicznych a ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, w której szef MSZ ocenił, że "przekazanie w dzierżawę prywatnej spółce Agora SA owych domen wraz z prawem zarządzania jest nie do zaakceptowania i wbrew interesom państwa".
Sikorski - jak mówił poseł PiS - pisał też o tym, że interes publiczny przemawia za tym, aby przekazać faktyczną i merytoryczną kontrolę nad domenami polska.pl i poland.pl organom państwa, najlepiej MSZ.
Stelmach potwierdziła, że takie jest stanowisko ministra spraw zagranicznych. "Na posiedzeniu Rady Promocji Polski, które jest zaplanowane na 2. maja, kwestia nie tylko zostanie przywołana, ale będziemy starali się, aby sformalizować dalsze procedowanie nad tym, aby dwie domeny (polska.pl i poland.pl-PAP) w sposób kontrolowalny były wykorzystywane do celów promocyjnych".
Jak zaznaczyła, za działania promocyjne na rynkach zagranicznych odpowiada MSZ - przy wykorzystaniu Rady Promocji Polski. Dodała, że w radzie tej zasiada przedstawiciel ministerstwa nauki.
Stelmach podkreśliła, że resort podziela pogląd, że promocja Polski jest w interesie kraju i społeczeństwa. Przypomniała, że w priorytetach polskiej polityki zagranicznej na najbliższe cztery lata przewidziano działania sprzyjające promocji Polski. Promocja naszego kraju - jak mówiła - powinna odbywać się też za pośrednictwem narzędzi internetowych.
Poseł PiS Jarosław Sellin poinformował później na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub złożył w zeszłym tygodniu do laski marszałkowskiej projekt ustawy ws. ochrony internetowych domen narodowych.
Propozycja PiS zakłada, że domena składająca się z nazwy własnej "Rzeczpospolita Polska", "Polska" i rozszerzenia ".pl" oraz domeny składające się z odpowiedników nazwy "Rzeczpospolita Polska" w językach urzędowych państw, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, mają podlegać prezydentowi.
"To prezydent ma prawo dokonywania rejestracji tych domen na swoją rzecz i może je udostępniać wyłącznie wskazanym przez siebie organom administracji publicznej" - mówił Sellin.
Jego zdaniem takie domeny powinny być chronione przez prawo, aby nie były używane przez prywatne firmy. Kazimierz Ujazdowski wyraził nadzieję, że szef MSZ poprze projekt PiS lub przedstawi podobną propozycję.