CNR.com Beta - marzenie o uniwersalnych repozytoriach pakietów coraz bliżej

CNR.com Beta - marzenie o uniwersalnych repozytoriach pakietów coraz bliżej

CNR.com Beta - marzenie o uniwersalnych repozytoriach pakietów coraz bliżej
07.12.2007 19:30, aktualizacja: 10.12.2007 09:55

Twórcy dystrybucji Linspire z dumą ogłosili, iż ich serwis CNR.com osiągnął wersję Beta. Projekt ma szansę stać się pierwszą interaktywną i międzysystemową składnicą pakietów.

W styczniu bieżącego roku programiści z projektu Linspire rozpoczęli prace nad niezwykle ambitnym projektem, który miał na celu stworzenie serwisu internetowego, służącego jako menedżer aplikacji. Użytkownik miałby tylko za zadanie odnalezienie odpowiedniej aplikacji, a strona internetowa sama zajęłaby się analizą wersji systemu i instalacją odpowiednio dobranych pakietów. W tej chwili wszystko wskazuje na to, iż idea CNR ( Click 'N Run ) była strzałem w dziesiątkę. Co więcej, szybko okazało się, że projekt ma znacznie większy potencjał niż przypuszczano. Początkowo serwis obsługiwał jedynie dystrybucje Freespire i Linspire. Teraz trwają zaawansowane prace nad wsparciem dla rodziny systemów Ubuntu. Twórcy zapowiadają także, że wkrótce może pojawić się obsługa takich systemów jak Fedora, czy openSUSE. Jeżeli te zapowiedzi się sprawdzą, społeczeństwo open source będzie świadkiem powstania pierwszej wielosystemowej i interaktywnej bazy danych aplikacji.

Różnorodność systemów i ich pakietów często odstrasza klientów od systemów GNU/Linux. Kevin Carmony, prezes korporacji Linspire skomentował ten problem dość krótko: _ "Kiedy rozpoczynaliśmy projekt Linspire, dobrze wiedzieliśmy, że musimy przezwyciężyć tą trudność. To właśnie doprowadziło do stworzenia technologii CNR." _

W tej chwili serwis CNR.com - http://www.cnr.com/ zawiera ponad 37 000 aplikacji z pełnymi dokumentacjami, pakietami i bibliotekami. Pozwala on również na płatną instalację komercyjnych programów, takich jak Cedega, czy Crossover Office. Serwis obsługuje już systemy Ubuntu 7.04/7.10. Należy jednak pamiętać, że nadal jest to wydanie Beta i niektóre instalacje mogą sprawiać problem.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)